Magazyn Controlling
Temat numeru: Rachunek kosztów
Wiosna, jak co roku, obfitowała w ciekawe wydarzenia branżowe. Już po raz siódmy w Poznaniu odbył się Międzynarodowy Kongres Controllerów, który był doskonałą okazją do poznania najnowszych trendów i wymiany opinii. Uświetniła go prelekcja Pétera Horvátha, który mówił o zrównoważonym rozwoju i budowaniu trwałej wartości przedsiębiorstwa.
Miesiąc po poznańskim spotkaniu controllerzy debatowali w Sopocie podczas XXI Kongresu Controllerów na temat roli controllingu personalnego. Od dawna wiadomo, że pracownicy to nie koszt, a największy kapitał firmy. Ten numer magazynu poświęcamy jednak aspektom kosztowym, a konkretnie rachunkowi kosztów, którego zadaniem jest zaspokajanie potrzeb informacyjnych menedżerów poprzez dostarczanie danych ułatwiających podejmowanie decyzji zarządczych i prowadzenie rentownej działalności.
Nie da się oczywiście pominąć faktu, iż w gospodarce rynkowej to właśnie rynek dyktuje ceny. Ale na to, jaką marżę będzie miała firma, wpływ mają właśnie koszty własne przedsiębiorstwa. W czasach kryzysu cały czas wywierany jest nacisk na ich obniżanie. Czy jednak zawsze jest to dobre rozwiązanie?
Tradycyjne ujęcie rachunku kosztów pełnych ma tę wadę, że firmy sprzedają więcej niż jeden produkt i nie wiadomo, w jaki sposób obciążyć przychody ze sprzedaży poszczególnych produktów kosztami ogólnego zarządu. Dlatego też powstały nowoczesne koncepcje rachunku kosztów, które dokładniej odzwierciedlają zaangażowanie zasobów.
Rachunek kosztów powinien również zaspokoić potrzeby związane z przygotowaniem obligatoryjnych elementów sprawozdania finansowego.
W tym wydaniu: