Finanse i Controlling
Temat numeru: Zakupy dobrze przemyślane
Pandemia koronawirusa ujawniła wszystkie słabości przedsiębiorstw. Co prawda, trudno nam w tym momencie przewidzieć rzeczywistą skalę kryzysu, ale zdaje się, że to nie czas i miejsce, by pisać o wielkich inwestycjach rozwojowych, kiedy w pierwszej kolejności trzeba skupić się na działaniach korygujących i optymalizacyjnych, które przychodzi nam wdrażać. Z jednej strony po to, by uchronić swój biznes i zminimalizować straty, z drugiej zaś, by wesprzeć długofalowy rozwój, o którym już teraz warto zacząć myśleć.
To dlatego w Temacie numeru podejmujemy kwestię zakupów w przedsiębiorstwie. Joanna Czerska pisze w swoim artykule, że zakupy mogą zrobić w firmie spory bałagan. I trudno się z tym nie zgodzić, skoro złe zarządzanie procesem zakupowym może zaburzyć płynność finansową przedsiębiorstwa. W czasach pandemii koronawirusa sytuacja tym bardziej się komplikuje, dlatego tak ważna jest analiza i segmentacja wydatków oraz usprawnienie procesów, by procedury zakupowe były możliwie jak najprostsze, jak najszybsze i jak najbardziej niezawodne.
W bieżącym wydaniu piszemy więc o tym, jak dobrze przemyśleć zakupy w firmie, jak ograniczenie wydatków typu C może stać źródłem oszczędności, a także podpowiadamy, jak to wszystko policzyć. Omawiamy również procedury zakupowe na poziomie strategicznym, operacyjnym i kontrolnym oraz nowoczesne narzędzia wspierające zakupy w czasach kryzysu i nie tylko.
Ale to jeszcze nie wszystko. Z przyjemnością odsyłamy Państwa do lektury pozostałych tekstów numeru, w których piszemy m.in. o rozwiązaniach teorii ograniczeń w zakresie zarządzania zapasami, o sposobach branży automotive na pokonanie kryzysu oraz o budowaniu zaangażowania pracowników do ciągłego doskonalenia przy pomocy systemu zarządzania World Class Manufacturing (WCM). Kontynuujemy też temat sytuacji prawnej wierzyciela w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
W tym wydaniu: