Rozwój w Polsce czy siedziba za granicą - wady i zalety rozwoju zakładów zagranicznych
Problemem większości firm prowadzących inwestycje za granicą może okazać się rozliczanie się poprzez zagraniczny zakład. Rozliczenia w Rzeczypospolitej należy dokonać na podstawie m.in. konwencji dotyczących podwójnego opodatkowania.
Podatnicy prowadzący inwestycje za granicą muszą, oprócz nieocenionych często zalet zagranicznego systemu podatkowo-ubezpieczeniowego, sprawdzić, czy wypłata zysków z zagranicy nie będzie dodatkowo opodatkowana na terytorium Rzeczypospolitej. Korzystanie z pieniędzy celem inwestycji może być opłacalne do momentu, w którym obracane środki nie trafią na polskie rachunki bankowe.
Podatnik wypłacający zagraniczne środki, czy to z samodzielnej działalności gospodarczej, czy ze spółki zagranicznej musi pamiętać, że może być traktowany jako polski rezydent podatkowy. Osoba taka zobowiązana jest rozliczać się z całości przychodów na terytorium Rzeczypospolitej.
Inwestycje za granicą prowadzą często osoby, które wyprowadziły się z Polski lub które posiadają z krajem jedynie niewielki związek. Jeżeli mimo wyjazdu ustalona zostanie ich polska rezydencja podatkowa, to zamieszkiwanie za granicą nie uchroni ich przed obowiązkiem rozliczenia się z całości przychodów również w Polsce.
Podstawą do ustalenia rezydencji podatkowej w Polsce, według przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedziba zarządu, miejsce utworzenia albo inne kryterium o podobnym charakterze.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.