Europejski Zielony Ład (EZŁ) - wyzwania systemu rachunkowości
Współczesny świat musi się zmierzyć z wieloma problemami. Jednym z nich jest rozwiązywanie dylematów związanych z klimatem oraz środowiskiem naturalnym. Atmosfera ulega ociepleniu, a klimat zmienia się z każdym rokiem. Lasy i oceany są dewastowane.
Europejski Zielony Ład stanowi strategię, której celem jest przekształcenie UE w dobrze prosperujące społeczeństwo, żyjące w nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarce. Celem EZŁ jest ochrona, zachowanie oraz poprawa kapitału naturalnego UE, a także ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli przed zagrożeniami i negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem.
Argumenty ekonomiczne przemawiają za podjęciem działań, a korzyści dla społeczeństwa zdecydowanie przewyższają koszty. Najważniejsze inicjatywy EZŁ można ująć w planie działań, co przedstawiono na rysunku 1.
Za tym, aby UE poprowadziła globalną walkę z zanieczyszczeniami, przemawiają między innymi argumenty związane ze zdrowiem publicznym, argumenty środowiskowe, moralne i społeczno-gospodarcze. W tym zakresie kluczowe znaczenie ma informacja oraz system rachunkowości i jego weryfikacja w podmiotach gospodarczych. Należy zwrócić uwagę na wyzwania systemu rachunkowości w kontekście polityki Unii Europejskiej w świetle EZŁ.
Do podstawowych aktów prawnych, które regulują te kwestie, należy zaliczyć:
- Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2021/2139 z dnia 4 czerwca 2021 r. dotyczące ustanowienia kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych.
- Ustawę o Rachunkowości.
System obligatoryjnej rachunkowości to rachunkowość finansowa. Jej uzupełnieniem jest prowadzony w jednostkach gospodarczych rachunek kosztów. Na rysunku 2 przedstawiono ogólną charakterystykę systemu rachunkowości finansowej oraz rachunku kosztów, uwzględniając rolę i znaczenie informacji, jakie są generowane przez ten system.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.