Zastosowanie analizy scenariuszy w ocenie efektywności portfela projektów funduszu inwestycyjnego - case study
Współczesne warunki gospodarcze charakteryzuje nieliniowa zależność oczekiwanych korzyści i ryzyka ich osiągnięcia. Zarządzanie w tych warunkach wymaga alternatywnego planowania decyzji dla różnych wariantów sytuacyjnych. Klasyczne algorytmy decyzyjne w procesie planowania finansowego w coraz mniejszym stopniu uwzględniają turbulentność i stochastyczny charakter otoczenia, dając podstawy rozwoju nowym koncepcjom pomiaru i zarządzania.
Rezultatem każdego planowania finansowego w przedsiębiorstwie jest ogólny model finansowy, obejmujący obszar działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej, na podstawie którego możliwa staje się wycena i zarządzanie wartością przedsiębiorstwa. W zależności od celu przygotowania takiego planu jest on uzupełniany o odpowiednie zadania decyzyjne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje analiza przychodów w danym scenariuszu rozwoju. Poniżej zaprezentowano podejście do analizy prognozy przychodów z działalności inwestycyjnej na przykładzie działającego funduszu inwestycyjnego o profilu venture capital.
Podejście scenariuszowe w ocenie efektywności portfela projektów funduszu inwestycyjnego – założenia case study
Analiza scenariuszowa zostanie przeprowadzona w trzech wariantach: bazowym, optymistycznym i realistycznym.
Zmienną, której wrażliwość podlega analizie w każdym z poszczególnych scenariuszy, będzie oczekiwany wynik z działalności inwestycyjnej funduszu (zwrot z inwestycji) w wymiarze nominalnym i zdyskontowanym. W Tabeli 1. przedstawiono zbiór założeń oraz efekt prognozy kategorii składających się na oczekiwaną strukturę przychodów inwestycyjnych funduszu w wariancie bazowym.
Dla potrzeb oceny efektywności planowanych wyników w poszczególnych horyzontach inwestycyjnych przyjęto strukturę i koszty kapitału funduszu, przedstawione w Tabeli 2.
Planowane wyniki inwestycji funduszu w poszczególnych horyzontach inwestycyjnych, przy uwzględnieniu oczekiwanej stopy zwrotu na poziomie średnioważonego kosztu kapitału, charakteryzują się w wariancie bazowym następującą efektywnością mierzoną parametrami:
a) NPV – zaktualizowana wartość netto,
b) IRR – wewnętrzna stopa zwrotu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 60% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.