Ubezpieczenie utraty zysku - istotne rozszerzenie zakresu ubezpieczeń majątkowych i skuteczna ochrona przed stratami finansowymi
Menedżerom wielu spółek sporo rzeczy spędza sen z powiek. Katastrofalne w skutkach mogą okazać się zarówno kryzys finansowy, jak i niewypłacalność kontrahentów, ciągły oddech na plecach ze strony konkurencji czekającej na nasze potknięcie czy utratę możliwości produkcyjnej. W większości przypadków, dzięki właściwemu zarządzaniu ryzykiem, możliwe jest ograniczenie skutków tych zdarzeń.
A może wybrać coś więcej?
Jak jednak miałaby się sprawa w przypadku katastrofy w naszym zakładzie produkcyjnym i utraty większości parku maszynowego, produktów i gotowych wyborów, np. w wyniku pożaru? W takiej sytuacji sama odbudowa może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a w tym czasie konieczne będzie ponoszenie szeregu kosztów stałych. Ograniczenie straty, związanej np. ze zwolnieniem pracowników, może doprowadzić do sytuacji, że nie będziemy w stanie, krótko po odbudowie, zatrudnić wykwalifikowanych pracowników, ponieważ zwolniona przez nas załoga znajdzie zatrudnienie w innym miejscu.
W tych i w wielu innych przypadkach z ratunkiem przychodzi nam ubezpieczenie od utraty zysku. Należy jednak zwrócić uwagę, że polskie tłumaczenie może nieco myląco sugerować rzeczywisty zakres ochrony. Oryginalna nazwa ubezpieczenia BI (Business Interruption) w tłumaczeniu nieco bardziej dosłownym oznacza „przerwę w prowadzeniu biznesu/działalności” i właśnie tak powinniśmy rozumieć jego zakres.
Utrata zysku w najczystszej postaci
Ubezpieczenie od utraty zysku jest co prawda ubezpieczeniem samodzielnym, ale jednak bezpośrednio powiązanym z ubezpieczeniem mienia od wszystkich ryzyk. Mówiąc dokładniej, odpowiedzialność z tytułu ubezpieczenia BI zachodzi wyłącznie wtedy, gdy w posiadanym przez nas majątku wystąpi szkoda objęta ochroną ubezpieczeniową w zakresie naszej polisy majątkowej. W tym miejscu bardzo ważne jest, aby wszelkie postanowienia wynegocjowane i rozszerzające ochronę ubezpieczeniową w polisie majątkowej były zaimplementowane także w zakresie polisy ubezpieczenia utraty zysku, o czym wielu przedsiębiorców i ich doradców zapomina. Błędy przy zawieraniu tego typu ubezpieczeń niestety związane są z niewiedzą.
Z jednej strony, jak już wspomniałem, jest to osobny produkt ubezpieczeniowy, oparty na osobnych warunkach ubezpieczeń, a z drugiej strony - może być zawarty tylko w korelacji z aktualną polisą majątkową, najczęściej wyłącznie u tego samego ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy naszą polisę ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk. Więcej o ocenie ryzyka w dalszej części materiału.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.