Rozliczenie transakcji fuzji/przejęcia w sprawozdaniu finansowym - alokacja ceny nabycia (PPA)
Sfinalizowanie transakcji nie kończy procesu fuzji czy przejęcia przedsiębiorstwa. Obok aspektów takich jak integracja połączonych podmiotów oraz opracowanie wspólnego planu działania, w pierwszej kolejności po transakcji przejęcia kluczowe jest rozliczenie. W niniejszym artykule omówione zostaną kwestie ujawniania i wyceny poszczególnych składników majątkowych nabytych wraz z przejętym przedsiębiorstwem oraz ujmowania w bilansie tzw. „wartości firmy” (goodwill), zgodnie z MSSF 3 traktującym o połączeniu jednostek. Ujmowanie majątku spółki przejmowanej jest obligatoryjne dla wszystkich spółek realizujących fuzje/przejęcia i raportujących zgodnie z MSR/ MSSF.
W ramach publikowanych na łamach czasopisma Finanse i Controlling artykułów, dotyczących przeprowadzenia fuzji i przejęć przedsiębiorstw, omówiono dotychczas kwestie dotyczące przygotowania się do tego procesu, w tym zarówno w aspekcie przeprowadzenia due diligence, wyceny podmiotu, jak i przygotowania się do negocjacji. W ostatnim artykule podjęte zostały natomiast aspekty warunków, zabezpieczenia i trybu przeprowadzenia właściwej transakcji zakupu/sprzedaży przedsiębiorstwa. Tym niemniej sfinalizowanie transakcji nie kończy procesu fuzji czy przejęcia przedsiębiorstwa. Obok aspektów, które zostaną poruszone w kolejnych artykułach, dotyczących integracji połączonych podmiotów oraz opracowania wspólnego planu działania, w pierwszej kolejności kluczowe jest rozliczenie transakcji przejęcia. W niniejszym artykule omówione zostaną kwestie ujawniania i wyceny poszczególnych składników majątkowych nabytych wraz z przejętym przedsiębiorstwem oraz ujmowania w bilansie tzw. „wartości firmy” (goodwill), zgodnie z MSSF 3 traktującym o połączeniu jednostek. Ujmowanie majątku spółki przejmowanej zgodnie ze wspomnianym standardem obligatoryjne jest dla wszystkich spółek realizujących fuzje/przejęcia i raportujących zgodnie z MSR/ MSSF. W związku z koniecznością wyodrębniania i osobnego ujmowania w sprawozdaniu finansowym poszczególnych nabywanych składników majątkowych zarówno materialnych i niematerialnych, jak również zobowiązań w wyniku zawartej transakcji fuzji/przejęcia, proces ten nazywany jest alokacją ceny nabycia (z ang. purchase price allocation, w skrócie PPA). Polega on bowiem na „przypisaniu” do poszczególnych aktywów „części ceny łącznej” zapłaconej za przejęty podmiot.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.