Konstrukcja kalkulatora NPV z wykorzystaniem funkcji VBA w Excelu
NPV jest jedną ze standardowych funkcji finansowych arkusza MS Excel, jednak w celu jej prawidłowego stosowania trzeba wskazać zakres obliczonych wcześniej przepływów finansowych. Funkcja w swojej konstrukcji jedynie sumuje zdyskontowane przepływy. W praktyce bardzo często potrzebna jest „szybka” kalkulacja opłacalności inwestycji i w takich sytuacjach doskonale sprawdza się arkusz MS Excel wraz z wbudowanym edytorem VBA (Visual Basic for Application).
Naszym celem jest przygotowanie kalkulatora, który na podstawie zmiennych dotyczących planowanych przychodów, kosztów oraz parametrów kapitału obrotowego obliczy NPV. Dodatkowo w kalkulacji można uwzględnić roczną stopę wzrostu przychodów, a na koniec obliczyć iteracyjnie NPV i zdyskontowany okres zwrotu. Wygląd kalkulatora przedstawiono na Rysunku 1.
Blok założeń zawierać będzie zmienne niezależne wynikające z oczekiwanych parametrów. Na ich podstawie w bloku Wyniki dokonane zostaną obliczenia głównych parametrów niezbędnych do wyliczenia NPV. Ponieważ NPV jest sumą zdyskontowanych przepływów pieniężnych, pomniejszoną o nakłady inwestycyjne (zwyczajowo ponoszone w tzw. okresie zerowym), można przeprowadzić dekompozycję składników przepływu pieniężnego w ten sposób, że NPV będzie sumą:
- zdyskontowanych zysków netto,
- zdyskontowanych amortyzacji,
- zdyskontowanych zapotrzebowań na kapitał obrotowy (ze znakiem minus),
- nakładów inwestycyjnych (ze znakiem minus).
Aby sprawnie wykonać powyższe kalkulacje, w sposób zapewniający przyszłą automatyzację, każdy element algorytmu należy opisać odrębną funkcją VBA. Przyda się do tego wbudowany edytor, uruchamiany kombinacją klawiszy ALT+F11. Z paska narzędzi wybrać trzeba Module, w którym wpisywane będą poszczególne funkcje (Rys. 2.).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.