Jak wyróżnić się w świecie finansów?
Dlaczego warto nieustannie podnosić kompetencje? Rozmowa z Przemysławem Pohrybieniukiem, dyrektorem zarządzającym ACCA Polska.
Reprezentuje Pan organizację zrzeszającą specjalistów w dziedzinie finansów, rachunkowości i zarządzania z wielu krajów. W Polsce ACCA jest obecna od przeszło dekady. Jakie korzyści płyną z posiadania kwalifikacji ACCA?
Jedną z korzyści sama wskazała Pani w pytaniu – fakt, że zrzeszamy specjalistów z przeszło 180 krajów, dowodzi, że kwalifikacja ACCA jest rozpoznawalna i szanowana na całym świecie. Za najważniejszą korzyść uznałbym jednak wyróżnienie na rynku pracy, jakie gwarantuje ACCA, i to niezależnie od tego, czy dana osoba jeszcze jest w trakcie zdobywania kwalifikacji, czy już jest członkiem organizacji. Ponadto kompleksowa i praktyczna wiedza poświadczona tymi kwalifikacjami sprawia, że osoby posługujące się nią potrafią od pierwszego dnia zmierzyć się z wyzwaniami w pracy, porozumiewając się ze współpracownikami tym samym językiem biznesowym. Dla pracodawcy to oznacza oczywiste korzyści w szybkim wdrażaniu się finansistów i skutecznym rozwiązywaniu problemów, a dla pracownika – przewagę nad innymi kandydatami.
Czy zdobycie kwalifikacji ACCA wpływa pozytywnie na rozwój zawodowy? Czy studia ekonomiczne nie wystarczają już do zrobienia kariery w finansach?
Niestety, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że studia, nawet te najlepsze, zdewaluowały się w swej pierwotnej postaci i przestały być wyróżnikiem w CV. Coraz istotniejszą rolę odgrywają „twarde” praktyczne umiejętności, których rozwijanie jest zaniedbywane w tradycyjnym modelu edukacji akademickiej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nie tylko pracodawców, ale również studentów i samych uczelni, wdrożyliśmy szeroko zakrojony program akredytacji studiów przez ACCA. Studentom najlepszych uczelni w kraju dostarcza on praktycznej wiedzy i umiejętności z finansów, a także uprawnia do dodatkowych zwolnień z egzaminów ACCA. Absolwenci akredytowanych przez ACCA kierunków będą pozytywnie wyróżniali się na tle swoich rówieśników i będą mieli większą szansę odnieść sukces na wymagającym rynku pracy.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.