Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa
Rada nadzorcza jest organem powołanym do wykonywania czynności nadzoru we wszystkich dziedzinach działalności spółki. Zakres jej obowiązków oraz uprawnień zależy od formy prawnej spółki i uregulowany jest w Kodeksie spółek handlowych (ksh).
Rada nadzorcza w spółce komandytowo-akcyjnej
Obecność rady nadzorczej w spółce komandytowo-akcyjnej uregulowana została w art. 142 Kodeksu spółek handlowych (dalej ksh), w którym określono, że kwestia ustanowienia rady nadzorczej w spółce komandytowo-akcyjnej ma charakter dobrowolny. Obowiązek ustanowienia rady nadzorczej powstaje wówczas, gdy liczba akcjonariuszy przekracza dwadzieścia pięć osób. Członków rady nadzorczej powołuje i odwołuje walne zgromadzenie. Nie może nim być komplementariusz albo jego pracownik, jednak zakaz ten nie dotyczy komplementariusza pozbawionego prawa prowadzenia spraw spółki lub jej reprezentowania.
Do zakresu obowiązków i odpowiedzialności rady nadzorczej w spółce komandytowo-akcyjnej należy:
- sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności;
- możliwość delegowania swoich członków do czasowego wykonywania czynności komplementariuszy, w przypadku gdy żaden z komplementariuszy uprawnionych do prowadzenia spraw spółki i do jej reprezentowania nie może sprawować swoich czynności;
- prawo do wytoczenia w imieniu spółki powództwa o odszkodowanie przeciwko komplementariuszom niepozbawionym prawa do prowadzenia spraw spółki lub jej reprezentowania.
Członek rady nadzorczej odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu spółki, chyba że nie ponosi winy.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.