Kryzys, zmiany i budżet dla działu kadr
Termin „kryzys ekonomiczny” nie schodzi z ust analityków rynku. Choć fundamenty polskich przedsiębiorstw nie zostały zachwiane, rośnie potrzeba restrukturyzacji i zmiany myślenia. Ważna staje się elastyczność, ale i konsekwencja. Ma to także odniesienie do funkcjonowania działu kadr, narzucając wytyczne związane z planowaniem jego budżetu. Skuteczny controlling, w obliczu szybko zmieniającej się rzeczywistości globalnej gospodarki, wymaga nie tylko długofalowej prognozy trendów, ale również brania pod uwagę tego, co nieprzewidziane.
Coraz krótsze cykle koniunkturalne oraz kapryśny i konkurencyjny rynek zamówień wymagają od przedsiębiorstw szybkich i elastycznych zmian, w tym restrukturyzacji zatrudnienia. Pozostaje to w oczywistym związku z funkcjonowaniem działu kadr. Można argumentować, że w tej sytuacji funkcja controllingu w zakresie planowania budżetu działu kadr również wymaga reorientacji i otwarcia się na nowe możliwości.
Funkcje działu kadrowego
Wprowadzając temat planowania budżetu działu kadr, należy w pierwszej kolejności uzyskać zrozumienie funkcji, jaką pełni w organizacji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w praktyce biznesowej można spotkać się z różnym nazewnictwem i odmienną strukturą tego działu, a wynika to w dużej mierze z postępującej, lecz nierównej w skali całej gospodarki zmiany funkcji personalnej.
Funkcje działu kadr w nowocześnie zarządzanej firmie są oddzielone od zadań human resources. Granica zaznaczona jest intuicyjnym podziałem na „twardy” i „miękki” HR. W takim ujęciu dział kadr, a więc „twardy HR”, koncentruje się na wypełnianiu obowiązków nakładanych na każdego pracodawcę przez prawo pracy. Do jego zadań należą m.in.:
- przygotowanie dokumentów pracowniczych, w tym teczek osobowych,
- naliczanie i wypłata wynagrodzeń,
- ewidencjonowanie czasu pracy, zwolnień lekarskich, naliczanie urlopów,
- sporządzanie raportów do ZUS i urzędów skarbowych,
- organizacja i uaktualnianie badań lekarskich pracowników.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.