BPMN uniwersalnym językiem biznesu: zdarzenia i czynność – cechy i notacja
Modelowanie i symulacje biznesowe polegają na wiernym odwzorowaniu przebiegu procesu wraz ze wszystkimi jego aktorami. BPMN opisuje procesy poprzez obiekty przepływu oraz przepływy, łączące poszczególne obiekty procesu.
To już trzeci artykuł z serii dotyczącej notacji BPMN v.2. W artykule pierwszym, dotyczącym ogólnej charakterystyki modelu (spojrzenie na model), scharakteryzowany został proces analizy wybranego syropu (produkt farmaceutyczny), który wykonywany był przez wiodącą firmę farmaceutyczną w ramach departamentu analiz (laboratorium). Artykuł drugi przybliżył czytelnikowi pojęcie basenów i torów, które na chwilę obecną wykorzystujemy głównie w celu porządkowania procesów (patrz więcej poprzedni numer pisma).
W niniejszym tekście zostaną przybliżone kolejne elementy modelowanych procesów, które wartościując, można postawić na pierwszym miejscu pod względem ważności. W specyfikacji standardu BPMN v.2 należą one do jednej z pięciu kategorii elementów, tj. kategorii o nazwie Obiekty przepływu. Składa się ona z trzech elementów: zdarzeń, czynności i bramek.
W tym tekście opisane zostaną dwa pierwsze, a trzeci zostanie omówiony w następnym artykule. Nie będzie to jednak jedyna przedstawiana tutaj kategoria. Dodatkowo, ze względu na konieczność zwrócenia uwagi na oczywisty element każdego modelu, łączący inne jego składniki, nazwane zostaną przepływy, które wchodzą w skład kategorii elementów BPMN o nazwie Łączenie obiektów.
Dla przypomnienia: model procesu, który jest referencyjny dla serii artykułów, wygląda następująco:
Jego głównymi składowymi są:
- prostokąty, które obrazują czynności;
- linie łączące te czynności, które przedstawiają przebieg modelowanego procesu, a noszą nazwę przepływów, a dokładniej przepływów sekwencyjnych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zawsze zakończone są strzałką wskazującą kierunek przebiegu procesu;
- okręgi, które opisują zdarzenia.
Pierwszym analizowanym elementem będą zdarzenia, które są odnotowaniem na modelu jakiegoś stanu (sytuacji), który chcemy ująć w wykonywanym modelu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.