BPMN uniwersalnym językiem biznesu: bramka „równoległa” – jej właściwości i zastosowanie
Bramka „równoległa” jest jedną z podstawowych bramek logicznych w BPMN 2.0. Jest stosowana do modelowania złożonych procesów, w których wymagana jest choreografia zakładająca wykonanie kilku warunków.
Niniejszy artykuł jest kontynuacją poprzedniego opracowania dotyczącego bramek logicznych w BPMN 2.0 i nawiązuje do kolejnej bramki, która pojawia się w logice modelowania procesów biznesowych, czyli bramki „równoległej”.
Bramka równoległa, podobnie jak bramka „albo” oraz „lub”, może występować w modelu procesu biznesowego w podwójnej roli, tj.:
- bramki decyzyjnej,
- bramki scalającej.
przypadku omówionych już wcześniej bramek, ta równoległa służy do reprezentacji logiki modelu przy budowaniu choreografii, czyli złożonych fragmentów procesu biznesowego. W takim przypadku wymagane jest stosowanie warunkowania, które wpływa na kierunek przepływu pracy lub jej podziału.
W notacji BPMN 2.0 bramka równoległa jest reprezentowana przez równoległobok foremny ze znakiem plus (Rysunek 1).
Cechy bramki równoległej
Podstawową cechą bramki równoległej jest działanie logiczne, które zgodnie z zastosowanym trybem bramki działa dwojako, tzn.:
- w przypadku wykorzystania bramki równoległej jako bramki decyzyjnej – a dokładniej bramki typu rozdziel – logika jej funkcjonowania zakłada, że bramka kieruje pracę, czyli żeton, do wszystkich ścieżek wychodzących; oznacza to, że w przypadku dwóch ścieżek żeton, który wpada do bramki, zostanie podzielony na dwa żetony, a następnie przekierowany do dwóch zaprojektowanych ścieżek wychodzących;
- w przypadku wykorzystania bramki równoległej jako bramki scalającej logika jej działania będzie polegała na tym, że bramka będzie „czekała” na wykonanie wszystkich ścieżek poprzedzających bramkę; oznacza to, że cały proces będzie „oczekiwał” do momentu, w którym wszystkie żetony znajdą się „w bramce” scalającej typu równoległego.
Znaczenie w choreografii
Na Rysunku 2 przedstawiono działanie bramki równoległej jako rozdzielającej, a na Rysunku 3 jako scalającej.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 68% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.