Wskaźnik rotacji należności w praktyce
Wskaźniki sprawności działania (aktywności, obrotowości) należą do jednej z czterech najważniejszych grup wskaźników badanych w ramach analizy finansowej.
Przyjmuje się, że przy ich wykorzystaniu można między innymi próbować ustalić długość cyklu operacyjnego, czyli okresu, który upływa od momentu dokonania zakupu materiałów, surowców i towarów do dnia, w którym za sprzedane produkty, towary czy usługi klienci uregulują płatność. W podstawowej interpretacji zakłada się, że korzystne jest skracanie cyklu operacyjnego, jednak każdą sytuację należy analizować indywidualnie – niektóre podmioty celowo wydłużają terminy płatności, aby zwiększyć konkurencyjność swojej oferty, a tym samym poprawić sprzedaż i zwiększyć zyski.
Na cykl operacyjny składają się dwa podstawowe okresy:
- okres posiadania zapasów (czas upływający od momentu dokonania zakupów do dokonania sprzedaży),
- okres posiadania należności (czas upływający od momentu dokonania sprzedaży do dnia, w którym otrzymano zapłatę od klientów).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 94% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.