Odliczenie darowizny od dochodu w podatku dochodowym od osób prawnych
Aby zachęcić przedsiębiorców do wsparcia walki z pandemią koronawirusa, przepisy tzw. tarcz antykryzysowych wprowadziły specjalne rozwiązania umożliwiające odliczenie od dochodu darowizn dokonanych na przeciwdziałanie COVID-19. Odliczanie darowizn od dochodu nie jest jednak w przepisach ustaw o podatku dochodowym nowością – przedsiębiorcy mają taką możliwość od wielu lat.
Darowizny podlegające odliczeniu od dochodu
Definicję darowizny przedstawiono w przepisach ustawy Kodeks cywilny1. Wskazano w nich, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Oznacza to, że:
( 1 ) darowizna nie jest jednostronną czynnością prawną, lecz umową,
( 2 ) istotą darowizny jest bezpłatne świadczenie,
( 3 ) świadczenie to jest dokonywane przez darczyńcę kosztem jego majątku na rzecz innej osoby.
Co istotne, przedmiot darowizny nie jest ograniczony – mogą być nim zarówno pieniądze, jak i inne rzeczy, w tym nieruchomości oraz zbywalne prawa majątkowe.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.)², podatnik może odliczyć od dochodu przede wszystkim:
( 1 ) darowizny na cele organizacji pożytku publicznego,
( 2 ) darowizny na cele kultu religijnego,
( 3 ) darowizny przekazywane na cele kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe,
jednak odliczeniu z tytułu przekazania ww. darowizn może podlegać kwota nieprzekraczająca 10% wysokości osiągniętego przez tego podatnika dochodu.
Dodatkowo, odliczeniu nie podlegają darowizny dokonane na rzecz:
- osób fizycznych,
- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.