Leasing zwrotny – jak go wykazać w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym (u korzystającego)?
Obecnie leasing jako forma finansowania działalności jest bardzo powszechy. Stosują go spółki z rozmaitych branż. Główną zaletą takiej formy finansowania jest poprawa płynności finansowej jednostki poprzez brak konieczności zamrożenia środków w postaci nabycia aktywów.
Kwestie związane z leasingiem (definicje, klasyfikacja, sposób ujęcia w księgach rachunkowych) zostały przedstawione w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” (KSR), wydanym przez Komitet Standardów Rachunkowości. Zgodnie z KSR 5, umowa leasingu to umowa nazwana w Kodeksie cywilnym (umowa leasingu), a także każda inna umowa zawarta na czas oznaczony, na mocy której jedna ze stron, zwana „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków drugiej stronie, zwanej „korzystającym”, przedmiot leasingu, którym są składniki aktywów, np. nieruchomości, urządzenia, maszyny, środki transportu, wartości niematerialne i prawne. Umowami leasingu w rozumieniu KSR 5 są zatem również nazwane w Kodeksie cywilnym umowy najmu i dzierżawy, zawarte na czas oznaczony.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.