Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
Istotą klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jest możliwość pominięcia skutków podatkowych czynności, jeżeli została ona dokonana przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej sprzecznej (w danych okolicznościach) z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej.
15 lipca br. weszły w życie przepisy wprowadzające ponownie do polskiego systemu prawa podatkowego tzw. klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Pierwszą próbę podjęto już w 2003 r., wprowadzając do Ordynacji podatkowej art. 24b, który w § 1 przyznawał organom podatkowym i kontroli skarbowej rozstrzygającym konkretną sprawę podatkową prawo do pominięcia skutków czynności prawnych, jeżeli udowodnią, że z dokonania tych czynności nie można było oczekiwać innych istotnych korzyści niż wynikające z obniżenia wysokości zobowiązania podatkowego, zwiększenia straty, podwyższenia nadpłaty lub zwrotu podatku. Przepis został jednak uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucyjnymi standardami przyzwoitej legislacji, zasadą zaufania do państwa i stanowionego prawa.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.