Dochody z zagranicy – aspekty podatkowe
W obecnej sytuacji gospodarczej, coraz częściej dochodzi do relokacji pracowników – zagraniczni pracownicy są relokowani do Polski, polscy przenoszą się za granicę. Nierzadko pracownicy wykonują swoje obowiązki w dwóch lub więcej państwach. Co więcej – obecnie, w związku z mającą miejsce pandemią COVID-19, nastąpiła zmiana dotychczasowego trybu pracy i wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, wprowadzono pracę zdalną. Oznacza to, że pracownicy mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie. Jak zatem prawidłowo opodatkować dochody z pracy wykonywanej poza granicami kraju?
Rozwój gospodarczy przyniósł za sobą wiele skutków, a jednym z nich są bez wątpienia inwestycje zagranicznych przedsiębiorców w Polsce. Zagraniczne podmioty chętnie korzystają przy tym z dobrze wykształconych oraz posiadających bogate doświadczenie polskich specjalistów. Polscy przedsiębiorcy z kolei inwestują na rynkach zagranicznych i tam szukają wykwalifikowanej kadry. Często dochodzi również do relokacji pracowników – zagraniczni pracownicy są relokowani do Polski, polscy przenoszą się za granicę. Często mamy do czynienia z sytuacją, że pracownicy wykonują swoją pracę w dwóch lub więcej państwach. Dodatkowo, epidemia COVID-19, spowodowała zmianę dotychczasowego trybu pracy i wprowadzanie coraz częściej możliwości pracy zdalnej. Oznacza to, że pracownicy mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie.
Niestety, wraz z nowymi możliwościami, rodzą się również wątpliwości co do właściwego opodatkowania dochodów z pracy – szczególnie te, dotyczące właściwego wyboru kraju, w którym należy dochody z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia opodatkować.
Rezydencja podatkowa
Podstawowym pojęciem, na które należy zwrócić uwagę przy wątpliwościach dotyczących właściwego miejsca opodatkowania dochodów uzyskiwanych od zagranicznego pracodawcy jest rezydencja podatkowa, czyli w przypadku osób fizycznych nic innego niż kraj zamieszkania dla celów podatkowych.
Miejsce zamieszkania jest istotne, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych1 (dalej: UPDOF) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.