Definicje przedsiębiorstw Small mid-caps i mid-caps w perspektywie finansowej UE 2021–2027
Pomoc publiczna w UE jest adresowana przede wszystkim do sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw). Pomoc w znacznie mniejszym stopniu dotyczyła podmiotów dużych, czyli zatrudniających więcej niż 250 pracowników. W nowej perspektywie większą pomocą zostały objęte podmioty niekwalifikujące się jako MSP, jednak zaliczane do Small mid-caps i mid-caps.

W poprzedniej perspektywie finansowej Funduszy Europejskich 2014–2020 zastosowanie miała definicja MŚP. Mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) są motorem gospodarki europejskiej1. W obecnej perspektywie 2021–2027 oprócz definicji małych i średnich pojawiła się definicja Small mid-caps i mid-caps. Definicję określa załącznik nr I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, zmienione przez Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/1084 z dnia 14 czerwca 2017 r.
W celu ustalenia, czy przedsiębiorstwo należy do sektora MŚP, trzeba ustalić zatrudnienie, roczny obrót i sumę bilansową, a także stwierdzić, czy przedsiębiorstwo działa samodzielnie, czy w grupie przedsiębiorstw.
I etap – ustalenie spełnienia warunku zatrudnienie oraz warunku finansowego (roczny obrót i suma bilansowa)
II etap – weryfikacja, czy przedsiębiorstwo działa samodzielnie, czy w grupie przedsiębiorstw
Definicja uwzględnia również, czy przedsiębiorstwo jest samodzielne, czy jest partnerskie bądź powiązane.
- publiczne korporacje inwestycyjne, spółki venture capital, osoby fizyczne lub grupy osób fizycznych prowadzące regularną działalność inwestycyjną w oparciu o venture capital, które inwestują w firmy nienotowane na giełdzie (tzw. anioły biznesu), pod warunkiem że całkowita kwota inwestycji tych aniołów biznesu w jedno przedsiębiorstwo wynosi mniej niż 1 250 000 EUR;
- uczelnie wyższe lub ośrodki badawcze nienastawione na zysk;
- inwestorzy instytucjonalni, w tym fundusze rozwoju regionalnego;
- niezależne władze lokalne z rocznym budżetem poniżej 10 mln EUR oraz liczbą mieszkańców poniżej 5000.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 56% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.