Na co zwrócić uwagę, uczestnicząc w postępowaniu w sprawach gospodarczych
Przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że ewentualne powództwo, np. z powodu nienależytego wykonania umowy, kontrahent (nawet jeśli jest osobą fizyczną) wytoczy przeciwko niemu w postępowaniu odrębnym – postępowaniu w sprawach gospodarczych.
Z jakimi odrębnościami – w stosunku do postępowania zwykłego – musi się liczyć? Czego może spodziewać się po tym postępowaniu i na co powinien zwrócić uwagę? Czy jako pozwany ma możliwość wyboru rozpoznania sprawy w postępowaniu zwykłym? Takie wątpliwości wyjaśniamy w artykule.
Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych
Jeszcze dwa lata temu sprawy, w których jedna ze stron nie była przedsiębiorcą, były sprawami cywilnymi, rozpoznawanymi na zasadach ogólnych. Sytuacja uległa zmianie od 7 listopada 2019 r., kiedy to weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawodawca dodał wówczas przepisy o nowym postępowaniu odrębnym – postępowaniu w sprawach gospodarczych. Katalog spraw gospodarczych, które mogą być rozpatrywane w tym trybie, przedstawiamy w ramce.
Oznacza to, że w niektórych przypadkach kontrahent – także niebędący przedsiębiorcą – może wytoczyć powództwo według reguł obowiązujących w tym właśnie odrębnym postępowaniu. Do tego rodzaju postępowania ogólne przepisy o procesie stosuje się dopiero w razie braku specjalnych uregulowań.
Postępowanie w sprawach gospodarczych wiąże się dla stron z określonymi różnicami, w porównaniu do postępowania na zasadach ogólnych. W pewnych sytuacjach poddanie się tym odmiennym regułom może okazać się niekorzystne dla stron. Na szczęście ustawodawca pozostawił furtkę powrotu do postępowania na zasadach ogólnych, ale dotyczy ona wyłącznie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Na jej temat piszemy na końcu opracowania, wcześniej wskazujemy zaś odrębności różniące postępowanie odrębne od zwyczajnego.
Adres mailowy – wymagany w pozwie
Pozew w sprawach gospodarczych musi zawierać adres poczty elektronicznej powoda albo oświadczenie powoda, że nie posiada takiego adresu. Obowiązek taki dotyczy również pozwanego przedsiębiorcy, który dane te powinien wskazać w pierwszym piśmie procesowym złożonym po doręczeniu pozwu. Niespełnienie wymogu w zakresie wskazania maila stanowi brak formalny, uniemożliwiający nadanie pismu prawidłowego biegu, na równi z brakami w zakresie ogólnym. W takiej sytuacji przewodniczący wezwie stronę do usunięcia braku w terminie 7 dni, pod rygorem zwrócenia pozwu albo pisma procesowego pozwanego.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.