Zaskakujące sztuczki i triki w Excelu

Narzędzia takie, jak: tabele przestawne, formuły, makra, Power Query czy Power Pivot na stałe wpisały się do leksykonu narzędzi współczesnego controllera. I choć dostęp do wiedzy o Excelu jest powszechny, to chyba nikt nie odważyłby się pochwalić pełną znajomością tego programu. Odkrycie czasami ukrytych funkcjonalności programu niejednokrotnie wywołuje efekt „wow”, który potem przekłada się na efektywniejszą pracę w programie.

INFO_20_20.jpg

W tym artykule chciałbym przedstawić cztery triki z różnych obszarów Excela, które swoją prostotą i użytecznością mogą zaskoczyć wielu użytkowników programu, bez względu na poziom ich zaawansowania.

Filtrowanie zaznaczonych etykiet wierszy tabeli przestawnej

Tabele przestawne, zwane potocznie „pivotami”, są jednym z najczęściej używanych narzędzi w Excelu. Przed wieloma użytkownikami Excela zdają się one nie mieć żadnych tajemnic. Jedną z najczęściej używanych funkcjonalności w tabelach przestawnych jest ich filtrowanie. Zazwyczaj proces ten wykonuje się za pomocą ikonki filtra w górnej części tabeli. Istnieje jednak inny sposób pozwalający zrealizować to zadanie jeszcze szybciej. Wystarczy zaznaczyć wybrane etykiety wierszy tabeli przestawnej z wciśniętym klawiszem Ctrl (1), a następnie klikając prawym klawiszem myszki dowolny z nich (2), wybrać opcję Filtruj (3), a później (4) Zachowaj tylko zaznaczone elementy lub Ukryj zaznaczone elementy.

Przedstawiony sposób filtrowania możemy wykorzystać na przykład podczas przeglądania długiej tabeli, gdy akurat natrafimy na wiersze, które chcemy wyróżnić lub ukryć.

Ctrl + [ i Ctrl + ]

Przygotowując złożone modele finansowe, często wykorzystujemy formuły, których adresy odwołują się do wielu skoroszytów/arkuszy. Zrozumienie przykładowej formuły w modelu często poprzedzone jest zapoznaniem się z licznymi skoroszytami, których adresy wpływają na ostateczną wartość komórki. Aby przyspieszyć proces poszukiwania zależnych adresów, warto wykorzystać skróty klawiaturowe Ctrl + [ oraz Ctrl + ]. Są one przypisane do znanych opcji dotyczących inspekcji formuł Śledź poprzedniki oraz Śledź zależności, umiejscowionych na karcie Formuły.

Opcje te pozwalają na przejście do adresu komórek składających się na wartość danej komórki lub też komórek, które są od niej zależne. Użycie podanych skrótów nie tylko przyspiesza przełączanie się pomiędzy komórkami, ale też ma jedną dodatkową funkcjonalność. Kiedy adres komórki poprzedzającej znajduje się w innym skoroszycie, użycie przycisku Śledź poprzedniki (1) zaowocuje pojawieniem się strzałki z ikonką tabeli, informującej o zewnętrznym źródle danych (2).

Gdy do śledzenia tej samej komórki użyjemy skrótu Ctrl + [ (1), ikonka nie pojawi się, a zamiast niej zostanie otwarty zewnętrzny skoroszyt wraz z podświetloną komórką poprzedzającą (2).

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 39% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, albo wybierz plan abonamentowy.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM