Tips&Tricks w Tableau
Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz i z jakim oprogramowaniem masz do czynienia, to każda aplikacja skrywa pewne tajemnice, które warto znać. Dzięki temu twoje projekty będą powstawały szybciej, wyglądały bardziej estetycznie i wydajniej działały. Idę o zakład, że absolutnie każda nazwa oprogramowania po wpisaniu jej do wyszukiwarki razem z naszym tytułowym „Tips and Tricks” pozwoli na znalezienie zestawu porad, których próżno szukać w dokumentacji czy oficjalnym Help danego produktu.
Co to jest Tableau?
Tableau Software jest wiodącym systemem klasy Business Intelligence, który umożliwia szybkie raportowanie danych pochodzących z różnych źródeł. Okrzyknięte złotym standardem w dziedzinie wizualizacji danych, pozwala rozwinąć skrzydła nie tylko w zakresie merytoryki raportów, ale również prezentacji danych w taki sposób, żeby ich odbiorca mógł zobaczyć i zrozumieć istotę zmian zachodzących w procesach biznesowych w celu odpowiednio szybkiego podejmowania trafnych strategicznych decyzji.
Dlaczego warto pisać o T&T w Tableau?
Ze względu na to, że Tableau daje ogromną swobodę w tworzeniu raportów, dostępne „z pudełka” elementy wizualizacji często mogą być wykorzystywane do zbudowania zupełnie nowych komponentów. Z tego powodu Tableau wyjątkowo zachęca użytkownika do stosowania różnego rodzaju trików developerskich, pobudzając przy tym wyobraźnię i kreatywność.
Na początek coś prostego
Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób pokazać dane z pipeline sprzedażowego lub dane dotyczące sprzedaży w sklepie internetowym, w którym na każdym etapie procesu sprzedaży odpada pewna liczba potencjalnych klientów?
Mam przygotowany prosty zestaw danych, który zawiera trzy kolumny: Stage (etap procesu sprzedaży), Source (źródło leadów) i Leads (liczba leadów z danego źródła na poszczególnym etapie). Dane są zapisane w pliku *.xlsx, a mnie zależy na tym, żeby je bardzo szybko zwizualizować. Żeby je podłączyć do aplikacji, w której budujemy raporty, czyli Tableau Desktop, możemy wykorzystać wbudowany connector do danych zapisanych w plikach Excel. I tutaj pojawia się pierwszy minitip: zaznaczone w Excelu dane możesz skopiować Ctrl + C/Ctrl + V do Tableau, całkowicie przy tym pomijając etap związany z connectorem. Dodatkowo, Tableau automatycznie zbuduje prostą tabelę z wklejonych przez nas danych (Rysunek 1).
Tabela jednak nie będzie tutaj najlepszą formą wizualizacji. Co zatem wybrać? Słupki? Linie? Można, ale w dalszym ciągu nie uchwycimy tego, co chcielibyśmy przekazać naszemu odbiorcy. Najlepszą wizualizacją, która pokaże odpływ naszych potencjalnych nabywców, byłby lejek, jednak takiego wykresu w Tableau teoretycznie nie mamy do dyspozycji.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.