Tips&Tricks w Tableau

Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz i z jakim oprogramowaniem masz do czynienia, to każda aplikacja skrywa pewne tajemnice, które warto znać. Dzięki temu twoje projekty będą powstawały szybciej, wyglądały bardziej estetycznie i wydajniej działały. Idę o zakład, że absolutnie każda nazwa oprogramowania po wpisaniu jej do wyszukiwarki razem z naszym tytułowym „Tips and Tricks” pozwoli na znalezienie zestawu porad, których próżno szukać w dokumentacji czy oficjalnym Help danego produktu.

INFO_21_58.jpg

Co to jest Tableau?

Tableau Software jest wiodącym systemem klasy Business Intelligence, który umożliwia szybkie raportowanie danych pochodzących z różnych źródeł. Okrzyknięte złotym standardem w dziedzinie wizualizacji danych, pozwala rozwinąć skrzydła nie tylko w zakresie merytoryki raportów, ale również prezentacji danych w taki sposób, żeby ich odbiorca mógł zobaczyć i zrozumieć istotę zmian zachodzących w procesach biznesowych w celu odpowiednio szybkiego podejmowania trafnych strategicznych decyzji.

Dlaczego warto pisać o T&T w Tableau?

Ze względu na to, że Tableau daje ogromną swobodę w tworzeniu raportów, dostępne „z pudełka” elementy wizualizacji często mogą być wykorzystywane do zbudowania zupełnie nowych komponentów. Z tego powodu Tableau wyjątkowo zachęca użytkownika do stosowania różnego rodzaju trików developerskich, pobudzając przy tym wyobraźnię i kreatywność.

Na początek coś prostego

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób pokazać dane z pipeline sprzedażowego lub dane dotyczące sprzedaży w sklepie internetowym, w którym na każdym etapie procesu sprzedaży odpada pewna liczba potencjalnych klientów?

Mam przygotowany prosty zestaw danych, który zawiera trzy kolumny: Stage (etap procesu sprzedaży), Source (źródło leadów) i Leads (liczba leadów z danego źródła na poszczególnym etapie). Dane są zapisane w pliku *.xlsx, a mnie zależy na tym, żeby je bardzo szybko zwizualizować. Żeby je podłączyć do aplikacji, w której budujemy raporty, czyli Tableau Desktop, możemy wykorzystać wbudowany connector do danych zapisanych w plikach Excel. I tutaj pojawia się pierwszy minitip: zaznaczone w Excelu dane możesz skopiować Ctrl + C/Ctrl + V do Tableau, całkowicie przy tym pomijając etap związany z connectorem. Dodatkowo, Tableau automatycznie zbuduje prostą tabelę z wklejonych przez nas danych (Rysunek 1).

Tabela jednak nie będzie tutaj najlepszą formą wizualizacji. Co zatem wybrać? Słupki? Linie? Można, ale w dalszym ciągu nie uchwycimy tego, co chcielibyśmy przekazać naszemu odbiorcy. Najlepszą wizualizacją, która pokaże odpływ naszych potencjalnych nabywców, byłby lejek, jednak takiego wykresu w Tableau teoretycznie nie mamy do dyspozycji.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, albo wybierz plan abonamentowy.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM