Tableau – Wizualizacja danych na mapach
Wiele projektów analitycznych, z którymi pracujemy, obejmuje dane przestrzenne czy geograficzne. Często mogą to być jedynie podstawowe jednostki administracyjne, jak województwa, nazwy miast czy kody pocztowe. Najlepszą ich prezentacją jest oczywiście wizualizacja na mapie.
Mapy stają się coraz częściej obecne w raportach dzięki popularyzacji w biznesie nowoczesnych narzędzi BI. W artykule posłużę się popularną aplikacją – Tableau Software, która pozwala, w niezwykle prosty sposób, wizualizować dane na mapach.
Jakie dane możemy prezentować?
Tableau może prezentować na mapie dowolne miary (np. wielkość sprzedaży) w podziale na domyślnie dostępne jednostki terytorialne, jak kraj/województwo/kod pocztowy, czy punktowe, jak miasto czy długość i szerokość geograficzna (pełną listę obrazuje Rysunek 1).
Oczywiście nie jest to koniec możliwości narzędzia. Jeżeli pojawi się potrzeba wykorzystania innego niż ww. granule terytorialne, podziału geograficznego, jak np. powiaty, gminy czy cegiełki IMS, możemy wczytać je do Tableau z plików przestrzennych (np. SHP) (Rysunek 2).Jest to najprostszy sposób, jednak mniej wydajny obliczeniowo niż natywnie zdefiniowane role geograficzne. Oczywiście można modyfikować słownik ról geograficznych dostępnych w narzędziu, tak aby uzyskać w nim indywidualizowane obszary, jak np. cegiełki IMS (tutaj potrzebna jest fachowa wiedza oraz specjalne narzędzia – zapraszamy do kontaktu).
Cegiełki IMS czy gminy są obszarami, które nie są oparte na natywnie dostępnych obszarach kodów pocztowych czy innych obszarów administracyjnych. Z tego powodu wymagają dodania ich do narzędzia jedną z opisanych metod.
Co, jeżeli mamy unikatowe regiony sprzedaży, które budujemy na podstawie kodów pocztowych czy województw? Nic prostszego, możemy samodzielnie zbudować rolę geograficzną „Region”, wykorzystując funkcjonalność Geographic Role -> Create from (Rysunek 3).
Opcja ta pozwala na zdefiniowanie nowej roli geograficznej, opartej na dostępnych już danych. Efektem takiej czynności może być prezentacja wielkości sprzedaży dla podziału regionalnego specyficznego dla danej organizacji (Rysunek 4).Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 68% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.