Pobieranie danych z .csv i .xlsx do Power Query

W tym artykule zajmiemy się dwoma sposobami pobierania danych do Power Query. Pierwszy dotyczy danych pobieranych z plików .csv, drugi – .xlsx.

INFO_22_14.jpg

Pierwszym omawianym sposobem będzie pobieranie danych z pliku .csv (Rysunek 1). Do podejrzenia danych w oryginalnym pliku korzystamy z programu Notepad++.

Importowanie danych z pliku .csv

W przykładowym pliku mamy trzy kolumny danych dotyczące gęstości zaludnienia. Podane zostały nazwy miast, ich powierzchnia oraz liczba ludności. Poszczególne dane zostały rozdzielone takim samym znakiem – średnikiem.

Naszym zadaniem jest pobranie danych do Power Query, zrobienie na nich odpowiednich przekształceń oraz wstawienie ich do Excela. Rozwijamy polecenie Pobierz dane (punkt 2 na Rysunku 2) z karty Dane, następnie rozwijamy polecenie Z pliku (punkt 3) i wybieramy polecenie z pliku tekstowego/CSV (punkt 4).

Otworzy nam się okno importowania danych, gdzie musimy wyszukać w pamięci komputera interesujący nas plik. Następnie wystarczy na niego kliknąć myszką dwukrotnie, aby proces wczytywania się uruchomił (Rysunek 3), ewentualnie zaznaczyć go i zatwierdzić nasz wybór przyciskiem Otwórz.

Ze względu na to, że pliki CSV są plikami standardowymi, Power Query bez problemu poradzi sobie z rozdzieleniem danych – otworzy nam się okno, gdzie Power Query sam rozpozna rodzaj ogranicznika do podziału danych na kolumny (średnik). Gdyby Power Query nie rozpoznał ogranicznika, możemy go sobie sami wybrać z listy.

Drugą istotną kwestią jest Pochodzenie pliku, czyli kodowanie, jakiego użyto na pliku. W naszym pliku mamy pochodzenie „środkowoeuropejski”, co odpowiada przede wszystkim za polskie znaki w tekście.

W oknie pobierania danych możemy również wykrywać typy danych, gdzie w większości sytuacji domyślna opcja, czyli Na podstawie pierwszych 200 wierszy, jest poprawna (Power Query dzięki temu rozpozna typ danych – powierzchnia i liczba ludności będzie typem liczbowym). Możemy również sami wyłączyć wykrywanie typu danych.

Tak ustawione parametry zatwierdzamy przyciskiem Przekształć dane (ewentualnie Edytuj – zależne od wersji PQ), ponieważ chcemy jeszcze dokonać pewnych modyfikacji (Rysunek 4).

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, albo wybierz plan abonamentowy.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM