Planowanie produkcji w Excelu
Czy twoja firma albo branża jest specyficzna? Z pewnością. Twój proces planowania również. Jednak wiele firm wspólnie może powiedzieć „mamy problem z planowaniem”, a może nawet bardziej „nie mamy planowania”. Jak się okazuje znaczna część firm korzysta z systemów klasy ERP, ale wciąż bardzo mała liczba wykorzystuje moduł produkcyjny, a tym bardziej planowanie. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie ze względu na specyfikę procesu planowania.
Nie można stworzyć takiego samego modelu planowania dla każdej firmy. Właśnie w tym planowanie w Excelu ma przewagę, ponieważ jest bardzo elastycznym narzędziem, przy czym prostym oraz powszechnie znanym i używanym.
Na konferencji Produkcja Lean podczas prelekcji Lean Action Plan o zastosowaniu narzędzi Excel, były przedstawione dane firmy BPSC z kwietnia 2016 r., gdzie:
- 57% firm produkcyjnych posiadających systemy klasy ERP, nie wykorzystywało jego pełnego potencjału,
- 34% firm uzupełniało braki w oprogramowaniu, korzystając z arkusza kalkulacyjnego Excel,
- 29% firm stosuje Excela do zarządzania i optymalizacji produkcji.
Te liczby dziś pewnie niezbyt się zmieniły, a to pokazuje, jaki tkwi potencjał zastosowania Excela w różnych obszarach firm produkcyjnych.
Wracając do samego narzędzia planowania, jego odpowiednie skonfigurowanie pod faktyczne potrzeby wymaga indywidualnego zgłębienia celów i zadań, jakie Excel ma realizować.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.