Dashboardy krok po kroku cz. 2

Przedstawiamy kontynuację artykułu opublikowanego w 20. wydaniu naszego magazynu, w którym rozpoczęliśmy prezentację całego procesu tworzenia dashboardów.

INFO_21_68.jpeg

Pobraliśmy już dane z wielu plików znajdujących się w jednym folderze oraz połączyliśmy je, a następnie wstawiliśmy je do tabeli przestawnej. Po tym stworzyliśmy podsumowanie sprzedaży za pomocą tabeli przestawnej w poszczególnych latach i miesiącach, a następnie stworzyliśmy na ich podstawie wykres. Dołączyliśmy jeszcze fragmentator do wykresu, by móc w prosty sposób filtrować dane według poszczególnych lat.

W kolejnym etapie do wykresu chcemy dołożyć poszczególne kwoty sprzedaży z tabeli przestawnej przedstawionej na Rysunku 1.

Liczby te chcemy dołożyć na różne sposoby, aby pokazać wiele możliwości, jakie daje nam Excel przy tworzeniu dashboardów. Zaznaczamy obszar tabeli przestawnej z Rysunku 1 i za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + C kopiujemy. Skopiowaną tabelę przestawną wklejamy obok za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + V. W duplikacie tabeli wprowadzamy zmiany, mianowicie przenosimy pole Data (miesiąc) z obszaru etykiet Wierszy do obszaru etykiet Kolumn. Otrzymamy tabelę przedstawioną na Rysunku 2.

W powyższej tabeli przestawnej otrzymaliśmy podsumowanie liczbowe w poszczególnych komórkach. Tutaj pojawia się problem, że nasze dane pokazują tylko jeden rok. Dzieje się tak, ponieważ nasza tabela przestawna jest połączona z fragmentatorem, w którym ustawiony jest filtr na jeden rok. Obie tabele przestawne są połączone z fragmentatorem. Danych z drugiej tabeli przestawnej nie chcemy filtrować, więc musimy ją odłączyć od fragmentatora. W tym celu klikamy dowolną komórkę w obszarze zmienionej tabeli przestawnej, a następnie wybieramy polecenie Połączenia filtru z karty Analiza tabeli przestawnej (Rysunek 3).

Otworzy nam się okno Połączenia filtru (Rysunek 4), gdzie w polu Wybierania filtrów do połączenia z tą tabelą odznaczamy checkbox przy naszej tabeli, a następnie zatwierdzamy przyciskiem OK (Rysunek 5).

Teraz, klikając ikonkę (zaznaczoną strzałką na Rysunku 6) po prawej stronie nazwy kolumny Data (rok), z podręcznego menu wybieramy polecenie Wyczyść filtr z „Data(rok)” i zatwierdzamy zmianę przyciskiem OK.

Po wyczyszczeniu filtra dla aktywnej tabeli przestawnej otrzymamy dane przedstawione na Rysunku 7.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, albo wybierz plan abonamentowy.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM