Alternatywne sposoby wizualizacji danych budżetowych w Tableau
W wielu organizacjach raportowanie sprowadza się do bardziej lub mniej rozbudowanych tabel tworzonych w arkuszach kalkulacyjnych. Wraz z nieuchronnym przyrostem danych coraz więcej firm poszukuje alternatywnych rozwiązań, które umożliwiają szybsze raportowanie przy wykorzystaniu bardziej zaawansowanych metod wizualizacji.
Dynamiczna wizualizacja danych stała się zaś domeną aplikacji klasy Business Intelligence. Te z kolei wdarły się przebojem na rynek analityki zarówno jako moduły istniejących już od lat platform wyspecjalizowanych w zarządzaniu bazami danych, jak również jako samodzielne, autonomiczne oprogramowanie. Twórcy aplikacji, które nie były powiązane z żadnym obecnym wcześniej na rynku systemem, poświęcali lwią część swojej pracy na tworzenie integracji z jak największą ilością źródeł danych. Taka elastyczność przekłada się oczywiście na możliwości wdrożenia w praktycznie każdej firmie. Skalowalność nowoczesnych rozwiązań pozwala na korzystanie z nich zarówno tam, gdzie dotychczas tylko jedna osoba tworzyła raporty w arkuszach kalkulacyjnych jak i tam, gdzie będziemy mówić o wieloobszarowym, zaawansowanym raportowaniu z zasobów Big Data.
Jednym z takich narzędzi, które od lat wiedzie prym wśród rozwiązań Business Intelligence, jest Tableau. Platforma analityczna z bardzo przyjaznym interfejsem użytkownika, promująca samoobsługowe podejście do analizy danych, oparte na metodzie drag & drop.
Przy pomocy Tableau jesteśmy w stanie tworzyć, utrzymywać i udostępniać bardzo zawansowane zestawy raportów. W tym celu, Tableau udostępnia nam 3 narzędzia, które spełniają następujące funkcje:
- Tableau Desktop – podłączenie do danych, budowa raportów oraz publikacja w galerii raportów w Tableau Server
- Tableau Prep Builder – jeśli nasze dane wymagają przeprowadzenia bardziej zaawansowanych operacji na etapie przygotowania ich do analizy niż te, na które pozwala Desktop, możemy wykorzystać narzędzie Tableau Prep. Prep umożliwia zbudowanie przejrzystego procesu, w którym połączymy ze sobą dane z wielu źródeł, sprofilujemy je, oczyścimy, połączymy i przekażemy do analizy w Tableau Desktop.
- Tableau Server – galeria, w której publikujemy stworzone raporty i udostępniamy je odbiorcom. Główną rolą serwera jest zapewnienie bezpieczeństwa danych, odświeżanie ich w już istniejących raportach oraz zarządzanie uprawnieniami użytkowników do raportów i danych.
W tym artykule pokażemy, jak skutecznie wizualizować dane przy pomocy Tableau, używając podstawowych funkcji aplikacji Tableau Desktop. Następnie udostępnimy raport w Tableau Server.
Początek pracy z Tableau
Przed zbudowaniem pierwszej wizualizacji postarajmy się ocenić, czy możemy uporządkować dane w taki sposób, żeby odbiorcy było łatwiej je zrozumieć. W naszej przykładowej bazie mamy 98 pozycji, które zostały uwzględnione na etapie planowania budżetu. Jednoczesne wyświetlanie wszystkich pozycji może stanowić spore wyzwanie zarówno dla twórcy, jak i odbiorcy raportu. Wszystkie elementy możemy jednak pogrupować w nowe kategorie, dzięki którym następnie stworzymy hierarchię danych. Na jej podstawie natomiast, w raporcie będzie dostępna możliwość poruszania się pomiędzy różnymi poziomami szczegółowości danych (rys. 1.1–1.3)
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.