Restrukturyzacja w świetle cen transferowych. Ekonomiczne skutki zmian w przedsiębiorstwach międzynarodowych
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problemu braku jednolitego podejścia do restrukturyzacji w polskich przepisach ze szczególnym uwypukleniem cen transferowych. Zasadnicza teza zawiera się w stwierdzeniu, że regulacje ustawowe kreują niejednoznaczną sytuację prawną podmiotu restrukturyzowanego. Ponadto w artykule przedstawione zostaną ekonomiczne skutki restrukturyzacji w świetle cen transferowych. Opracowanie powstało przy wykorzystaniu krytycznej analizy literatury przedmiotu, obowiązujących aktów prawnych oraz projektów aktów prawnych, a także doświadczeń własnych autora.
Zagadnienie cen transferowych zyskuje na popularności w związku ze zmieniającymi się przepisami prawa podatkowego oraz w związku z tym, że Ministerstwo Finansów coraz aktywniej poszukuje sposobów na wyeliminowanie przerzucania dochodów poza Rzeczpospolitą Polską (BEPS – Base Erosion Profit Shifting). Ministerstwo utworzyło dedykowany portal informacyjny dla cen transferowych. Strona internetowa http://www.finanse.mf.gov.pl/cit/ceny-transferowe1 służy ministrowi do publikacji wyjaśnień i komunikatów w zakresie cen transferowych, dzięki czemu możliwe jest zrozumienie perspektywy rządowej.
Z cenami transferowymi nierozerwalnie wiąże się termin „restrukturyzacja”. W polskim prawie pojawia się on niestety także w innych regulacjach, przez co przedsiębiorcy, prawnicy oraz inne osoby pracujące nad cenami transferowymi mają kłopot z prawidłowym wyjaśnieniem różnic. Ustawodawca, tworząc prawo, powinien starać się wyeliminować sytuacje, w których pod jednym terminem mieści się kilka znaczeń. Już na wstępie wskazać należy, iż jest to kardynalny błąd, którego skorygowanie będzie wyjątkowo trudne.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.