Leasing – wybrane aspekty bilansowe oraz podatkowe
Umowa leasingu charakteryzuje się tym, że jedna ze stron (leasingodawca, finansujący) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy, korzystającemu) za opłatą prawo do użytkowania określonego składnika aktywów na uzgodniony okres. Umowa taka powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
Podstawy prawne
Leasing w polskich przepisach prawnych zaistniał w 2000 roku, kiedy to w nowelizacji Kodeksu cywilnego pojawił się jako oddzielna kategoria prawna. W ustawach podatkowych pierwsze uregulowania pojawiły się w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o PDOP), obowiązującej od 2001 roku. Następne uregulowania pojawiły się w nowelizacji ustawy o rachunkowości (UoR), a także w publikacji Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” (KSR 5). Rozwiązania polskie oparte zostały, z pewnymi różnicami, na rozwiązaniach zawartych w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 17 „Leasing”.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 94% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.