Budżetowanie kosztów transportowych w przedsiębiorstwie
Działania i procesy, które zachodzą w organizacjach, towarzyszą podejmowaniu decyzji menedżerskich i obejmują różne elementy wspierające operacyjną działalność przedsiębiorstw, takie jak: produkcję, zaopatrzenie w materiały, gospodarkę finansową, zakupy, marketing i transport. Działania i procesy logistyczne generują koszty prowadzonej działalności gospodarczej, takie jak koszty transportu ponoszone przez jednostkę na przewóz osób lub ładunków (surowców, materiałów lub towarów). Koszty transportu są wielkością ekonomiczną o dużej dynamice zmian krótkookresowych.
We współczesnych przedsiębiorstwach transport odgrywa znaczącą rolę. Czasem stanowi podstawową działalność operacyjną, a niekiedy jest tylko jednym z wielu elementów działalności i traktuje się go jako proces wspierający. Transport generuje koszty, które warto budżetować, aby wiedzieć, znać, podejmować decyzje, aby być dobrze poinformowanym – czyli konkurencyjnym.
Budżetowanie jest definiowane w literaturze przedmiotu jako proces obejmujący określone fazy i etapy wykonywane w określonej kolejności, przy czym liczba wyodrębnionych f az i etapów jest sprawą indywidualnej koncepcji danej organizacji. Według A. Karmańskiej1 budżetowanie to: narzędzie nadające skuteczność wdrażanym strategiom i wspomagające planowanie strategiczne w diagnozowaniu realności realizacji zadań strategicznych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.