CF z faktur - zobowiązania i należności, bieżąca płynność finansowa predsiębiorstwa w ujęciu tygodniowym
CF, czyli rachunek przepływów pieniężnych, stanowi – oprócz bilansu, rachunku zysków i strat, zestawienia zmian w kapitale własnym oraz informacji dodatkowej – część składową rocznego sprawozdania finansowego. Sporządzany jest obowiązkowo przez jednostki gospodarcze, których sprawozdanie finansowe, w myśl art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, podlega obowiązkowi corocznego badania (art. 45 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Warto podkreślić, że sporządzony zgodnie z przepisami rachunek przepływów pieniężnych jest analizowany przede wszystkim przez potencjalnych kredytodawców, szerokie grono inwestorów zagranicznych i krajowych, kontrahentów, jak również odbiorców wewnętrznych, m.in. właścicieli, zarząd, pracowników.
Pracownicy zespołu controllingu często spotykają się z potrzebą przedstawiania bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa odbiorcom wewnętrznym. Dobrą praktyką jest sporządzanie tygodniowego CF na podstawie zarówno informacji o stanie środków na rachunkach, jak i wysokości zobowiązań i należności.
W niniejszym artykule postaram się omówić, jak można przygotować za pomocą Excela rachunek bieżących przepływów pieniężnych.
Rysunek 1 przedstawia zbiór faktur zakupu i sprzedaży w Excelu, na podstawie którego będziemy mogli przygotować zestawienie.
Do tak przedstawionego zbioru danych możemy dodać numer tygodnia do następnej kolumny, ułatwi nam to pogrupowanie zobowiązań i należności.
Posłuży nam do tego
funkcja =NUM.TYG().
Po wstępnym przygotowaniu danych możemy zająć się sporządzeniem tabeli przestawnej, która pomoże nam uzyskać informacje o stanie zobowiązań i należności na 40. tydzień roku.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 63% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.