10 przykładów organizowania zapytań Power Query
Power Query doskonale nadaje się do tworzenia zapytań, które będą obsługiwane przez cały zespół lub dział. Przy okazji ich nagrywania warto je uporządkować, aby każda osoba, która je otworzy, łatwo zorientowała się w ich strukturze. Szczególnej wartości nabiera ono, gdy np. podczas urlopu zapytania są przekazywane innym osobom.
W artykule zaprezentowane zostaną najlepsze praktyki projektowe w zakresie organizowania zapytań Power Query.
1. Utwórz foldery
Zapytania odkładają się w kolejności odświeżania w prawym panelu. Należy pozostawić je w układzie od góry do dołu. Gdy jest ich dużo, utwórz Grupy (Rysunek 1), w których umieścisz podobne zapytania. Najczęściej wykorzystywane nazwy to: dane wejściowe, dane wyjściowe, słowniki, dane do modelu.
2. Nazwij kroki
Ważnym krokom można nadać nową nazwę (Rysunek 2). Jeśli będzie ona zawierać wcięcie, krok wyróżni się na tle pozostałych. Nie ma sensu opisywać w ten sposób wszystkich kroków (takich, jak np. Zmieniono typ), a tylko najważniejsze lub nietypowe.
3. Opisz właściwości
Jeśli sama nazwa to za mało, można dodać właściwości dla tego kroku. Tworzy to jasny schemat: po najechaniu kursorem na wyróżniony krok widać komentarz. Komentarze są też dobrze widoczne w oknie edytora zaawansowanego, gdzie Power Query gromadzi cały kod języka M.
4. Stwórz krok rozdzielenia
Jeśli zapytanie jest bardzo długie, warto je podzielić na etapy. Można to zrobić poprzez wydzielenie nowego zapytania (Odwołanie) lub w oknie Zastosowane kroki. Sztuczny krok rozdzielający wstawia się, klikając Wstaw krok po (Rysunek 4).
5. Twórz zapytania jako nowe
Nowe zapytania dużo lepiej wyglądają na diagramie zależności zapytań, dlatego tworząc je, warto wybierać operację Dołącz jako nowe oraz Scal jako nowe (Rysunek 5). Jedynym wyjątkiem jest raport już załadowany do modelu danych lub tabeli przestawnej, który trzeba kontynuować, aby zachować ciągłość.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 58% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.