Zarządzanie ryzykiem w M&A
Fuzje i przejęcia są „niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej”1. Są one „metodą pozwalającą skokowo zwiększyć zyski przedsiębiorstwa, przychody, czy udział w rynku”2. Transakcje takie pociągają za sobą jednak znaczne ryzyko. Ilość, treść i zakres ryzyk jest uzależniona od tego, jakiego rodzaju przedsiębiorstwo jest przedmiotem przejęcia, ewentualnie jakie przedsiębiorstwa biorą udział w fuzji.
Jest bowiem znaczna różnica pomiędzy transakcjami M&A dotyczącymi spółek nienotowanych na giełdzie, w szczególności spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a spółkami notowanymi. W przypadku tych ostatnich „wpływ tych transakcji na wartość przedsiębiorstwa zależy także od tego, jak daną transakcję ocenią inwestorzy. Jeżeli uznają oni, że celem menedżerów była poprawa własnej sytuacji zamiast dbałość o zyski właścicieli spółki, to skutkiem ogłoszenia połączenia będzie spadek cen akcji. Jeśli inwestorzy ocenią pozytywnie perspektywy połączenia, to cena akcji łączących się spółek wzrośnie. Ocena ta może zmieniać się w czasie, wraz z napływem dodatkowych informacji oraz możliwością bardziej szczegółowego przeanalizowania dostępnych danych”3.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.