Rachunek kosztów w planowaniu finansowym
W planowaniu finansowym poza jakością danych wejściowych kluczowym elementem jest trafność dokonanych założeń ekstrapolacyjnych. W większości publikacji na temat prognozowania finansowego nacisk kładzie się głównie na prognozę wielkości sprzedaży z użyciem zaawansowanych metod statystycznych i ekonometrycznych.
Należy jednak pamiętać, że poza stroną przychodową równie istotnym czynnikiem są koszty. O ile w kwestii wartości sprzedaży zadanie prognostyczne jest relatywnie proste w ramach dostępnej metodologii, o tyle w odniesieniu do pozycji kosztowych powstaje najwięcej problemów.
Przede wszystkim wynikają one z dostępności źródeł. Opracowując prognozy finansowe, najczęściej dysponujemy danymi ewidencji księgowej – głównie pochodzącymi ze sprawozdań finansowych. Dobrze, jeżeli do analizy otrzymamy rachunek wyników w wersji porównawczej z rozbiciem rodzajowym kosztów – problemy zaczynają się, kiedy dysponujemy jedynie rachunkiem kalkulacyjnym. Zakładając jednak, że dysponujemy ewidencją rodzajową, zastanówmy się, w jaki sposób przeprowadzić ekstrapolację kosztów.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.