Problemy i zagrożenia związane z budżetowaniem inwestycji
Inwestycje w przedsiębiorstwie są konieczne, ponieważ pozwalają na jego rozwój, dają możliwość zdobycia przewagi nad konkurencją, jak również sprostania oczekiwaniom swoich klientów. Dobrze zainwestowane środki mogą przyczynić się w przyszłości zarówno do osiągnięcia większych przychodów, jak i do redukcji kosztów, co w efekcie wywrze pozytywny wpływ na wynik finansowy.
Niemniej jednak decyzja o rozpoczęciu inwestycji powinna być uzależniona od sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo oraz jego potrzeb w zakresie finansowania działalności. Kiedy decyzja o potrzebie realizacji przedsięwzięcia zostanie już podjęta, kolejnym etapem jest przygotowanie budżetu inwestycji.
Budżet inwestycyjny to zestawienie przychodów i rozchodów danego przedsiębiorstwa, określające ile środków finansowych będzie można przeznaczyć na konkretne inwestycje. Budżet opiera się na rzeczywistych faktach w postaci wyliczeń, zakładając również możliwość zaistnienia pewnych odchyleń. W celu prawidłowego przygotowania budżetu inwestycyjnego trzeba dokonać szczegółowej analizy finansowej oraz mieć na uwadze zagrożenia i problemy, jakie mogą wystąpić podczas jego opracowywania.
Inwestycje
Inwestycje to zaangażowanie finansowe w dane przedsięwzięcie w celu uzyskania korzyści, polegające przede wszystkim na przeznaczeniu zasobów finansowych, by w przyszłości osiągnąć określony zysk. Z inwestycjami wiążą się takie pojęcia jak korzyści, nakład, ryzyko oraz czas.
Inwestycje można podzielić na:
- finansowe – zawierają (kształtujące majątek finansowy) plasowanie kapitału na rachunku bankowym oraz nabyciu papierów wartościowych,
- rzeczowe – tworzą majątek rzeczowy (budynki, budowle, grunty itp.),
- niematerialne i prawne – dotyczą zakupów aktywów, znaków handlowych oraz licencji,
- nowe, zwane również rozwojowe – mają na celu zwiększenie zdolności wytwórczych, poprawę jakości wytwarzanych usług itp.,
- odtworzone (reinwestycje) – polegające na zastępowaniu zużytych już urządzeń nowymi,
- modernizacyjne – których zadaniem jest zmniejszenie kosztów wytworzenia danych wyrobów (poprawa efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa),
- innowacyjne – służą modyfikacji produkowanych wyrobów,
- długoterminowe – przeznaczone do zbycia w okresie dłuższym niż 12 miesięcy,
- krótkoterminowe – przeznaczone do zbycia w okresie krótszym niż 12 miesięcy,
- inwestycje finansowe – obejmujące: udziały i akcje, inne papiery wartościowe, udzielone pożyczki, inne aktywa finansowe,
- inwestycje niefinansowe – obejmujące: nieruchomości, wartości niematerialne i prawne, inne inwestycje.
Proces inwestycyjny dzieli się na trzy etapy: etap przygotowania inwestycji, etap wykonania inwestycji, etap odbioru inwestycji.
Etap przygotowania inwestycji obejmuje projektowanie i programowanie inwestycji pod względem rozwiązań technicznych, organizacyjnych oraz ekonomicznych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.