Metodyka wydzielania centrów odpowiedzialności w obszarze produkcji
Współczesne przedsiębiorstwa to bardzo często duże i złożone organizmy, kontrolowane za pomocą dobrze zaprojektowanych i sformalizowanych procesów. To, co często je różnicuje, to poziom dojrzałości organizacyjnej mierzony potencjałem posiadanego kapitału intelektualnego oraz umiejętnością tworzenia i wdrażania strategii, a także monitorowania skuteczności jej realizacji poprzez systemy Business Intelligence wykorzystujące kluczowe wskaźniki efektywności (KPI).
Działania operacyjne w przedsiębiorstwach są prowadzone w ramach określonej struktury procesowej zwizualizowanej w postaci schematów organizacyjnych i wyszczególnionych procesów, obrazujących zależności między pojedynczymi, funkcjonującymi w nich komórkami. Każdy element struktury organizacyjnej firmy wpływa na parametry finansowe i efektywność całego przedsiębiorstwa, obliczoną na realizację danego celu, dlatego też bardzo istotna jest decentralizacja zarządzania i przekazanie części uprawnień zarządczych na niższe szczeble organizacji, dając tym samym pracownikom większą decyzyjność i odpowiedzialność za podlegające im obszary, co w konsekwencji przekłada się na większą motywację i zadowolenie z pracy oraz zwiększenie skuteczności.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.