Cash flow – dlaczego tak często zawiera błędy
O rachunku przepływów pieniężnych sporządzanym metodą pośrednią, zwanym popularnie cash flow, napisano już wiele artykułów, poradników, opracowań. Wydawałoby się, że nie ma już potrzeby więcej o tym pisać, tymczasem można odnieść wrażenie, że temat ten jest ciągle aktualny.
Prawda jest natomiast taka, iż diabeł tkwi w szczegółach, które przy sporządzaniu cash flow są bardzo istotne, być może nawet bardziej niż ogólne zasady i założenia. Dlaczego tak twierdzę? Jeśli osoba przygotowująca cash flow posiada tylko ogólną, powierzchowną wiedzę na temat zasad jego sporządzania, wówczas zwykle jest to niewystarczające i w rezultacie można otrzymać przedziwne kwoty w poszczególnych segmentach przepływów: z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej. Podstawowy cel sporządzania cash flow nie zostaje wtedy osiągnięty, gdyż kwoty są nieprawidłowe i wprowadzają czytelnika cash flow w błąd. Podsumowując: wszelkie niuanse są bardzo istotne w tym zestawieniu, dlatego warto im się jeszcze raz bliżej przyjrzeć, jednocześnie wskazując, gdzie tkwi najwięcej pułapek i niebezpieczeństw popełnienia błędu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 93% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.