Budżetowanie kosztów osobowych w organizacji – czy ten proces można usprawnić?
W dzisiejszych czasach specjaliści od zarządzania kadrami muszą biegle poruszać się również w świecie liczb. Co więcej, chcąc przekonać zarząd do swoich pomysłów oraz planów muszą oni umiejętnie posługiwać się językiem biznesu, czyli bazować na wiarygodnych i mierzalnych informacjach. Ma to niebagatelne znaczenie zarówno podczas przygotowywania rocznego budżetu, jak i w sytuacji, gdy firma musi podjąć decyzję ważną z punktu widzenia jej rozwoju czy miejsca na rynku. Kluczowa jest w tym przypadku dokładna analiza danych, na podstawie której można przyjąć różne warianty rozwoju sytuacji i ich następstwa finansowe.
Prawdą jest, że planowanie i budżetowanie kosztów osobowych w mniejszych organizacjach nie jest dużym wyzwaniem, jednak firmy zatrudniające setki czy tysiące pracowników i chcące przeprowadzić ten proces w sposób sprawny oraz efektywny, potrzebują wsparcia. Dzięki dedykowanym rozwiązaniom IT do planowania kosztów osobowych (PCP – ang. Personnel Cost Planning) można usprawnić ten proces oraz otrzymać aktualne i rzetelne dane pochodzące z takiego systemu informatycznego. W ten sposób decyzje podejmowane są w oparciu o wiarygodne informacje, a ich wpływ na zarządzaną organizację jest analizowany na bieżąco. Na tej podstawie przygotowywany jest kompleksowy budżet kosztów osobowych danej firmy, który stanowi dla niej podstawę do działań w obszarze HR na kolejny rok kalendarzowy.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.