Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w rachunku kosztów
Jednym z najważniejszych zagadnień technicznych w rachunkowości kosztów jest problem odpowiedniej alokacji kosztów ogólnych i przydzielenie ich do poszczególnych centrów kosztów. Arkusz MS Excel wraz z wykorzystaniem modułu VBA może w znaczny sposób usprawnić proces takiej alokacji, wymiernie skracając czas niezbędny na wykonanie właściwych przeliczeń.
Proces tej analizy można prześledzić na przykładzie liczbowym, w którym dla czterech pozycji kosztowych ogólnych wykona się automatyczną alokację na 10 różnych MPK, według czterech różnych kluczy alokacyjnych (do każdego kosztu przypisuje się inny rodzaj klucza).
Pracę trzeba rozpocząć od wskazania wartości kosztów ogólnych, tak jak w Tabeli 1. (kolumny Koszt, Data, Kwota). Pozycjom tym przypisuje się właściwe klucze – od 1 do 4. W kolejnej kolumnie obliczany jest numer, według którego arkusz odnajdzie właściwy klucz.
Klucze alokacyjne definiuje się w arkuszu Klucze, budując arkusz jak w Tabeli 2. Dla każdego centrum kosztów (MPK) w kolumnie B przypisuje się w kolejnych kolumnach klucze alokacyjne. Klucz alokacyjny to struktura procentowa centrów kosztów, obliczona na podstawie właściwych danych, takich jak struktura liczby zatrudnionych, liczba stanowisk pracy, zarejestrowany czas pracy itd.
W tym momencie można wyjaśnić sposób obliczenia wartości Id w kolumnie F arkusza „Koszty ogólne”. Wartość ta wskazuje na numer kolumny, właściwej dla danego klucza w tabeli kluczy, np. kolumną właściwą dla klucza nr 1 będzie kolumna C (pierwsza kolumna tabeli). W tym celu wykorzystuje się formułę:
=PODAJ.POZYCJĘ(E5;Klucze!$C$4:$F$4).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 65% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.