Retrospektywa sprintu
Retrospektywa Sprintu (ang. Sprint Retrospective) to okazja dla zespołu do przeprowadzenia inspekcji swoich działań i opracowanie planu usprawnień, który zostanie wcielony w życie w kolejnym sprincie.
Retrospektywa ma miejsce po przeglądzie sprintu, przed kolejnym planowaniem sprintu. Trwa ona nie dłużej niż 3 godziny dla miesięcznych sprintów (dla krótszych oczywiście krócej). Scrum Master zapewnia, że wydarzenie się odbywa i wszyscy uczestnicy znają i rozumieją jego cel.
Scrum Master dba, aby spotkanie to przebiegło w pozytywnej atmosferze i było efektywne. Uczy też uczestników zachowania ram czasowych. Scrum Master uczestniczy w retrospektywie jako zwykły członek zespołu z perspektywy odpowiedzialności za realizację zasad scrum.
Cele retrospektywy:
- analiza tego, co wydarzyło się w ostatnim sprincie, biorąc pod uwagę ludzi, relacje, proces i narzędzia,
- rozpoznanie i uporządkowanie ważnych elementów, które sprawdziły się w działaniu oraz tych, które kwalifikują się do usprawnienia,
- utworzenie planu wprowadzania w życie usprawnień w sposobie wykonywania pracy przez zespół scrumowy.
W trakcie spotkania, zespół scrumowy powinien zidentyfikować usprawnienia, które planuje wprowadzić w kolejnym sprincie. Realizacja tych usprawnień w kolejnych sprintach jest przejawem adaptacji, która nastąpiła jako efekt autoinspekcji zespołu scrumowego.
Scrum Master zachęca członków zespołu scrumowego do wdrażania usprawnień, w ramach scruma, stosowanych przez zespół procesu i praktyk wytwórczych tak, aby w kolejnym sprincie praca była bardziej efektywna i dawała więcej satysfakcji. Podczas każdej retrospektywy sprintu zespół scrumowy tworzy plan, podniesienia jakości produktu poprzez usprawnienie pracy i dostosowanie definicji „ukończenia”. Robi to w taki sposób by było to odpowiednie i nie stało w konflikcie z wytwarzanym produktem i wytycznymi organizacji.
Retrospektywa sprintu jest formalnym elementem scruma, całkowicie skoncentrowanym na procesie inspekcji i adaptacji.