Współpraca przedsiębiorcy z organem podatkowym
Współpraca przedsiębiorcy-podatnika z organem podatkowym może obejmować zawarcie umowy o współdziałanie, porozumienie podatkowe oraz porozumienie inwestycyjne. Współpraca taka stanowi innowacyjną procedurę w prawie podatkowym. W założeniu ma ona zapewnić z jednej strony prawidłowe, bieżące rozliczanie podatków przez przedsiębiorcę będącego stroną porozumienia zawartego z organem, z drugiej zaś ma służyć ograniczeniu kontroli u tego przedsiębiorcy.
Umowa o współdziałanie
Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zawrzeć z podatnikiem, na jego wniosek, umowę o współdziałanie w zakresie podatków pozostających we właściwości Krajowej Administracji Skarbowej. Umowa o współdziałanie ma służyć zapewnieniu przestrzegania przez podatnika przepisów prawa podatkowego w warunkach przejrzystości podejmowanych działań, przy uwzględnieniu charakteru prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej. Wniosek może złożyć podatnik, u którego wartość przychodu wykazana w zeznaniu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro, przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku. Umowa o współdziałanie może być zawarta z podatnikiem, który otrzymał pozytywną opinię z audytu wstępnego. W przypadku odmowy zawarcia umowy o współdziałanie, Szef Krajowej Administracji Skarbowej wskazuje przyczyny takiej odmowy wraz z uzasadnieniem.
Umowa o współdziałanie jest zawierana na piśmie na czas nieokreślony. Umowa o współdziałanie zawiera ustalenia stron niezbędne dla prawidłowej realizacji warunków umowy, w tym szczegółowe określenie praw i obowiązków stron wynikających z zawartej umowy oraz sposób informowania się o osobach upoważnionych do kontaktu między stronami tej umowy. Podatnik, który zawarł umowę o współdziałanie, jest zobowiązany do:
- dobrowolnego i prawidłowego wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego,
- posiadania skutecznego i adekwatnego zbioru zidentyfikowanych i opisanych procesów oraz procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie (ramy wewnętrznego nadzoru podatkowego),
- zgłaszania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, bez wezwania, istotnych zagadnień podatkowych, które rozsądnie oceniając, mogą stać się źródłem sporu między podatnikiem a organem podatkowym, zgodnie z określonymi w umowie o współdziałanie progami istotności,
- niezwłocznego przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, bez wezwania, istotnych informacji mogących mieć wpływ na uzyskanie korzyści podatkowej przez podatnika, zgodnie z określonymi w umowie o współdziałanie progami istotności.
W zakresie objętym umową o współdziałanie Szef Krajowej Administracji Skarbowej dostosowuje formę i częstotliwość działań weryfikujących poprawność wykonywania przez podatnika obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego do aktualnego poziomu skuteczności i adekwatności ram wewnętrznego nadzoru podatkowego i dotychczasowej współpracy z organami podatkowymi. Przeprowadza także kontrolę celno-skarbową podatnika oraz wyraża zgodę na podjęcie wobec podatnika czynności sprawdzających przez inne organy Krajowej Administracji Skarbowej.
Podatnik może w każdym czasie wypowiedzieć umowę o współdziałanie. Szef Krajowej Administracji Skarbowej może wypowiedzieć umowę o współdziałanie w przypadku naruszenia przez podatnika postanowień tej umowy albo poważnego lub powtarzającego się naruszania przez podatnika przepisów prawa podatkowego, wskazując przyczyny jej wypowiedzenia wraz z uzasadnieniem. Rozwiązanie umowy o współdziałanie następuje z dniem złożenia, na piśmie, drugiej stronie wypowiedzenia tej umowy, chyba że z treści tego wypowiedzenia wynika późniejszy termin. W okresie 2 lat od dnia rozwiązania umowy o współdziałanie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej podatnik ten nie może złożyć wniosku o zawarcie kolejnej umowy o współdziałanie. Z dniem rozwiązania umowy o współdziałanie Szef Krajowej Administracji Skarbowej może wypowiedzieć porozumienie podatkowe.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 74% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.