Split payment, czyli płatność podzielona - odpowiedzi MF
Ministerstwo Finansów przygotowało listę odpowiedzi na pytania zadawane przez podatników w sprawie stosowania mechanizmu podzielonej płatności. MF odpowiedziało m.in. jak odbywa się zapłata VAT z rachunku VAT do urzędu skarbowego oraz co zrobić w przypadku wpłacenia na rachunek VAT pomyłkowej kwoty. Przedstawiamy odpowiedzi przygotowane przez MF w sprawie stosowania mechanizmu podzielonej płatności.
Odpowiedzi MF w sprawie mechanizmu podzielonej płatności
-
Na czym polega mechanizm podzielonej płatności (MPP)?
W MPP płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana w taki sposób, że zapłata całości lub części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z faktury jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy/rachunek w SKOK dostawcy lub jest rozliczana w inny sposób. Natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie VAT (w całości lub w części) jest płacona na specjalny rachunek bankowy dostawcy - rachunek VAT.
Ważne: MPP dotyczy wyłącznie transakcji złotówkowych między przedsiębiorcami.
-
Od kiedy będzie obowiązywać MPP?
Od 1 lipca 2018 r. Ważne: liczy się data dokonania płatności, co oznacza, że w MPP można uregulować fakturę wystawioną przed 1 lipca 2018 r.
-
Czy stosowanie MPP jest obowiązkowe?
Nie, stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne. Stroną decydującą o jego stosowaniu jest nabywca (podatnik VAT). Przyznanie inicjatywy co do wyboru stosowania mechanizmu podzielonej płatności nabywcy nie oznacza jednak, że sprzedawca nie może zastrzec w umowie, że nie chce stosować takiej formy rozliczeń. Kontrahenci mają w tym zakresie swobodę wynikającą z zasady swobody umów i sami decydują, w jaki sposób dokonują rozliczeń przeprowadzanych transakcji. Ważne: nabywca decyduje, którą fakturę zapłaci z zastosowaniem MPP, w jakiej części oraz wobec którego dostawcy.
-
Czy muszę wnioskować o założenie rachunku VAT w swoim banku?
Nie, bank otwiera i utrzymuje rachunek VAT obligatoryjnie. Ważne: rachunek VAT jest otwierany wyłącznie do rachunku rozliczeniowego i imiennego rachunku w SKOK prowadzonego dla celów działalności gospodarczej. Nie można otworzyć rachunku VAT np. do wykorzystywanego w działalności gospodarczej rachunku osobistego.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 71% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.