Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową sposobem na oszczędności podatkowe
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najpopularniejszy typ spółki w Polsce. Obecnie funkcjonuje ponad dwieście tysięcy takich spółek i żaden inny typ spółki nawet nie zbliża się swoją liczebnością do spółki z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to najpopularniejszy typ spółki w Polsce. Obecnie funkcjonuje ponad dwieście tysięcy takich spółek i żaden inny typ spółki nawet nie zbliża się swoją liczebnością do spółki z o.o. Jednakże, pomimo licznych zalet charakteryzujących spółkę z o.o., szukając oszczędności warto rozważyć, czy prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. jest dla jej wspólników będących osobami fizycznymi najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia obciążeń podatkowych. Należy bowiem pamiętać, że dochód uzyskany przez spółkę z o.o., zanim trafi do wspólnika dwukrotnie staje się przedmiotem zainteresowania fiskusa. Najpierw spółka płaci od tego dochodu podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) w wysokości 19%, a następnie, wspólnik, otrzymując od spółki dywidendę, ponownie płaci podatek, tym razem dochodowy od osób fizycznych (PIT) również w wysokości 19%. Istnieje tymczasem rozwiązanie, które pozwala uniknąć takiego podwójnego opodatkowania przy jednoczesnym zachowaniu bardzo istotnej zalety spółki z o.o., jaką jest brak odpowiedzialności wspólników za jej długi.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.