Pomoc publiczna w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji
Początek nowego roku skłania nas do podsumowania zmian z 2019 r. i zaplanowania nowych wyzwań na kolejne miesiące. W 2019 r. w funduszach europejskich dominowały konkursy na działalność badawczo-rozwojową, tworzenie nowych produktów lub usług, promocję działalności gospodarczej czy w końcu działania dotyczące współpracy z jednostkami naukowymi, konsorcjami naukowymi oraz konsorcjami naukowo-przemysłowymi. Dużą pulę dodatkowych środków przyniosły ogłoszone w połowie roku konkursy w ramach Funduszy Norweskich. W artykule przedstawiony został inny rodzaj pomocy publicznej – zwolnienie z podatku dochodowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Polska Strefa Inwestycji
Od czasu wejścia w życie Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji1 (dalej: Ustawa) minął ponad rok. Ustawa zastąpiła obowiązujące wówczas przepisy w ramach funkcjonujących Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). Na bazie istniejących Specjalnych Stref Ekonomicznych, które działały w systemie pomocy publicznej ponad 20 lat, powstała Polska Strefa Inwestycji (PSI). Nowy instrument wsparcia uzupełniło Rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (dalej: Rozporządzenie), które zawiera wytyczne dla przedsiębiorstw starających się o wydanie decyzji o wsparciu w ramach zwolnienia z podatku dochodowego na nowe inwestycje. Za nową inwestycję uznaje się tu m.in. zwiększenie mocy produkcyjnych istniejącego zakładu, dywersyfikację produkcji poprzez wprowadzenie nowych produktów, zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego czy założenie nowego przedsiębiorstwa.
PSI zawiera szereg regulacji usprawniających proces aplikacji o wydanie decyzji o wsparciu. Zmiany obejmują zniesienie barier w zakresie lokalizacji inwestycji określonych obszarem SSE. Dzięki nowym regulacjom przedsiębiorcy mogą inwestować w wybranej przez siebie lokalizacji na terenie całego kraju.
Do czasu wprowadzenia nowego rozwiązania przedsiębiorcy byli ograniczeni obszarem strefowym na przeprowadzenie nowej inwestycji. Nowe rozwiązanie niesie za sobą wiele ułatwień, nie tylko w zakresie czynników geograficznych, ale również ekonomicznych, które w przypadku przedsiębiorstw z sektora MŚP jest bardzo atrakcyjne.
Wysokość ulgi podatkowej obliczana jest zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2014-2020 (rysunek). Poziom wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zwiększany jest odpowiednio o 10% i 20%.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.