Podatkowe ujęcie przychodu z działalności gospodarczej
Definicja przychodu jest definicją ustawową, określoną w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 74, poz. 397, dalej jako: u.p.d.o.p.) oraz w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 350, dalej jako: u.p.d.o.f.).
Zgodnie z ogólną definicją z art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f., za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat zwróconych i skont. Co istotne, u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Oznacza to, że w większości przypadków przychodem jest kwota netto, wynikająca z faktury dokumentującej sprzedaż towaru lub wykonanie usługi.
Powyższa definicja ustawowa jest jednoznaczna i nie powinna wzbudzać wątpliwości interpretacyjnych, ale nie jest to jedyny przepis zawierający definicję przychodu. Ustawodawca wskazał, że przychód z działalności gospodarczej powstaje również w wielu okolicznościach wy mienionych w ust. 2 punktu 1 art. 14 u.p.d.o.f.
Podobnie do regulacji zawartych w u.p.d.o.f., zgodnie z art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej – osiągnięte w roku podatkowym – uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
W praktyce dla zdefiniowania przychodu z działalności gospodarczej znaczący wpływ ma również interpretacja przepisów powyższych ustaw przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych oraz interpretacjach ogólnych, a także orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych oraz NSA.
Pojęcie działalności gospodarczej
Odnosząc się do przychodu z działalności gospodarczej, warto przypomnieć, jak rozumiana jest sama działalność gospodarcza. Należy zaznaczyć, że przyjęta w u.p.d.o.f. definicja działalności gospodarczej różni się od tej, która została przyjęta w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Pierwsza z tych ustaw definiuje działalność gospodarczą jako każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonyw ną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność do przedsiębiorców (art. 3 ust. 9).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.