Leasing zwrotny
Jak zamienić aktywa nieobrotowe w obrotowe i odzyskać płynność finansową przedsiębiorstwa za pomocą leasingu zwrotnego? Leasing zwrotny występuje wtedy, gdy dostawca jest jednocześnie nabywcą. Polega on na tym, że przedsiębiorca odsprzedaje firmie leasingowej przedmiot, którego jest właścicielem i jednocześnie na podstawie umowy leasingu bierze go w użytkowanie do czasu trwania umowy. Leasing ten funkcjonuje na rynku zarówno jako leasing operacyjny, jak i finansowy.
Przedsiębiorca będący właścicielem aktywów nieobrotowych – środków trwałych, np. maszyn, linii produkcyjnych, aut czy nieruchomości może je odsprzedać firmie leasingowej na zasadach umowy leasingowej, leasingu operacyjnego lub finansowego. Może wówczas korzystać z nich jako z dzierżawy, wypożyczenia, uwalniając w ten sposób kapitał z aktywów nieobrotowych – środków trwałych – w aktywa obrotowe, czyli pieniądze, odzyskać płynność finansową przedsiębiorstwa. W zależności od potrzeby i możliwości przedsiębiorcy, może korzystać zarówno z leasingu operacyjnego, jak i finansowego (różnice dotyczące tych dwóch rodzajów leasingów wyjaśnialiśmy w poprzednim numerze magazynu).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 72% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.