Kiedy udać się do doradcy restrukturyzacyjnego?
W postcovidowych czasach jako zarządzający powinniśmy być gotowi na różne trudne sytuacje gospodarcze, które spotykają menadżerów na ich drodze zarządzania. Dzięki wsparciu państwa bardzo wiele przedsiębiorstw z branż dotkniętych pandemią udało się uratować. Wiele tarcz antykryzysowych zadziałało i dodruk pieniądza przez pakiet stymulacyjny w znaczący sposób uchronił nas od załamania gospodarczego. Prawdopodobnie teraz będziemy za to płacić wyższą inflacją, napędzającymi się oczekiwaniami inflacyjnymi, jak również wyższym kosztem pieniądza...
Narodowy Bank Polski już rozpoczął skromną podwyżkę stóp procentowych, ale prawdopodobieństwo znaczącej zwyżki stóp procentowych jest wysokie. Dlatego z tyłu głowy wszyscy korzystający z zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak: leasing finansowy, kredyt bankowy, pożyczki, obligacje oparte o zmienną stopę procentową powinni już zacząć myśleć o pokryciu większych obciążeń płynnościowych w przyszłości. Skala bankructw dzięki programom rządowym była znacznie niższa niż można było przypuścić. Aktualnie mamy bardzo wysoki i wyższy od prognozowanych wzrost produktu krajowego brutto, dlatego nie widać jeszcze tak wyraźnie problemów, które mogą nam popsuć humory.
Kim jest doradca restrukturyzacyjny?
W poprzednim stanie prawnym doradca restrukturyzacyjny zwany był również syndykiem masy upadłościowej. Syndyk w potocznym rozumieniu był naznaczony negatywnymi konotacjami, a przez pełnioną funkcję tak samo traktowany jest doradca restrukturyzacyjny, jak i samo słowo restrukturyzacja. Jako właściciele, menadżerowie podmiotów gospodarczych, nie możemy bać się tych dwóch słów. Życie, a w szczególności stosunki gospodarcze, wiążą się z ryzykiem. Czasem to ryzyko się materializuje i nie jest to powód do wstydu, bo jak mówi stare powiedzenie: Nie myli się ten, kto nic nie robi. Pozwólmy sobie na prawo do popełniania błędów. Nie zawsze jest to błąd zarządzającego, bardzo wiele niespodziewanych sytuacji z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach miało charakter egzogeniczny. Przeciętny przedsiębiorca handlowy, który importuje coś drogą morską, nie miał wpływu na wzrost kosztu frachtów po ponad 500% na przestrzeni ostatnich lat. Jednocześnie znaczący wzrost kosztów paliw powoduje, że firmy realizujące stałe kontrakty, np. przetargi, obecnie znajdują się w trudnej sytuacji ze względu na presję płacową ze strony pracowników i presję kosztową ze strony wzrostu cen nośników energii.
Doradca restrukturyzacyjny, aby pełnić swoją funkcję, musi spełnić szereg wymogów formalnych. Oprócz zdania egzaminu państwowego, musi wykazać się nieskazitelną postawą moralną (nieposzlakowaną opinią), nie być podejrzanym lub karanym za przestępstwa ścigane przez oskarżyciela publicznego, jak również za przestępstwa skarbowe oraz posiadać odpowiednie doświadczenie biznesowe w zarządzaniu lub sanacji przedsiębiorstw. Doradca sam nie może być dłużnikiem niewypłacalnym, wpisanym do krajowego rejestru, a także spełnić takie podstawowe wymogi, jak być obywatelem europejskiego obszaru gospodarczego z pełną zdolnością do czynności prawnych. Generalnie musi być wszechstronnie wykształconym specjalistą, który samą swoją postawą da rękojmię wykonania i realizacji zawartego układu restrukturyzacyjnego.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.