Finansowanie zielonych inwestycji z pomocą umów PPA
Zielona transformacja jest w coraz większym stopniu związana z zielonymi finansami, których zadaniem jest finansowanie inwestycji przyczyniających się do realizacji inicjatyw i przedsięwzięć dotyczących zrównoważonego rozwoju, produktów i polityk środowiskowych w ramach promowania zielonej transformacji. Promowanie ekologicznego finansowania na dużą i ekonomicznie opłacalną skalę pomaga zapewnić, że zielone inwestycje są traktowane priorytetowo w stosunku do zwykłych inwestycji, które utrwalają wzorce niezrównoważonego wzrostu.
Zielone finanse zachęcają do długoterminowego rozpatrywania inwestycji wpływających na cele środowiskowe i obejmują wszystkie kryteria zrównoważonego rozwoju, szeroką gamę produktów i usług finansowych, które można podzielić na produkty inwestycyjne, bankowe i ubezpieczeniowe. Obecnie w Polsce następuje gwałtowny rozwój inicjatyw w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii, a szczególnie elektrowni słonecznych. Stąd istotne jest zapewnienie efektywnego zabezpieczenia finansowania tego typu inwestycji (OZE, odnawialne źródła energii), wspierającego pozytywną projekcję ich wyników.
Instrumentami, które stają się coraz ważniejsze dla rozwoju OZE są komercyjne umowy PPA (Power Purchase Agreement), które obejmują wieloletnie dostawy energii elektrycznej, będące alternatywą dla rządowego wsparcia, zapewniając odbiorcom energię elektryczną po konkurencyjnych cenach, zaś inwestorom umożliwiając sfinansowanie inwestycji. Umowy PPA pozwalają kupować energię elektryczną i zielone certyfikaty z projektów OZE po uzgodnionej cenie. Poza zabezpieczeniem dostaw energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, umowy PPA służą również jako sposób zabezpieczenia kosztów energii elektrycznej, a jednocześnie zapewniają projektom OZE pewność przychodów, co pomaga w pozyskaniu finansowania. Istnieje ryzyko, że w długim okresie wzrost udziału energii wiatrowej lub słonecznej w całkowitej podaży będzie obniżać jej cenę na rynku hurtowym, gdyż koszt zmienny produkcji w OZE jest zerowy. Sytuacja taka może pogorszyć zwrot z inwestycji w OZE, co przez instytucje finansowe jest uwzględniane w ocenie projektów OZE. Zawarcie umowy PPA pozwala inwestorom oraz instytucjom finansującym OZE zabezpieczyć się przed tym ryzykiem i zapewnić oczekiwaną wartość zwrotu z inwestycji (np. mierzoną przez NPV) oraz wywiązać się inwestorowi z zobowiązań wobec instytucji finansowych. Powodem, dla którego inwestorzy w ocenie przedsięwzięć wykorzystują wskaźnik NPV jest chęć wyeliminowania ryzyka złego ulokowania środków finansowych. Dla precyzyjnego obrazu przyszłych przepływów należy w wartości NPV ująć poziom ryzyka, jakie niesie ze sobą realizacja danego przedsięwzięcia. Zastosowanie PPA pozwala ograniczyć poziom ryzyka stosowany w pomiarze NPV.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.