Analiza wartości contingency dla przedsięwzięcia inwestycyjnego
W wielu mniejszych miastach i gminach trwa dyskusja dotycząca budowy basenu, lub bardziej luksusowego aquaparku. Często argumentem o takiej konieczności jest informacja, że mieszkańcy korzystają z basenów w sąsiednich miejscowościach. Stąd w serii artykułów kontynuujących rozważania poświęcone NPV@Risk zostanie poddane analizie przedsięwzięcie inwestycyjne, jakim jest budowa basenu kąpielowego.
W niniejszym artykule przedstawione zostaną w sposób syntetyczny ryzyka, na które jest narażone to przedsięwzięcie inwestycyjne oraz rezerwy na odchylenia (tzw. contingency), będące pojęciem rzadko świadomie rozpatrywanym, chociaż często stosowane zarówno w harmonogramie, jak i budżecie inwestycji.
Celem analizowanego przedsięwzięcia, budowy krytego basenu publicznego jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza rekreacyjno-sportowego dla mieszkańców gminy. Basen powstanie na terenie osiedla mieszkaniowego – około 10.000 mieszkańców, w miejscu placu targowego naprzeciw szkoły podstawowej. Inwestorem jest Gmina. Cały obiekt ma być przystosowany do użytkowania zarówno w czasie letnim, jak i zimą. Będzie wyposażony w niezbędną infrastrukturę – ogrzewanie i wentylację. W hali basenu możliwe będzie prowadzenie zajęć sportowych oraz nauki pływania, a także zajęć rekreacyjnych i adresowanych typu aquaaerobik, zajęcia dla kobiet w ciąży, nauka pływania dla niemowląt oraz małych dzieci itp. Łączne koszty przedsięwzięcia ustalone na podstawie podpisanych umów wynoszą 28,3 mln PLN.
We wcześniejszym artykule na łamach Controllingu i Rachunkowości Zarządczej wskazano, że contingency powinno być postrzegane przez pryzmat tworzenia następujących buforów w planach projektów inwestycyjnych:
- rezerwy środków finansowych;
- kapitału ryzyka w projekcie inwestycyjnym;
- górnej granicy wydatków kapitałowych przedsiębiorstwa w związku z realizacją analizowanego projektu inwestycyjnego;
- maksymalnego czasu trwania projektu (górna granica dla harmonogramu realizacji);
- sterowania postępowaniem uczestników projektu inwestycyjnego.
Identyfikacja ryzyka analizowanego przedsięwzięcia
Poniżej opisano różne ryzyka dotyczące analizowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Oprócz ryzyk, które wynikają w dużej mierze z charakteru prowadzonej działalności i są stosunkowo proste do przewidzenia oraz możliwe do zabezpieczenia, wskazano też ryzyka krytyczne, które mogą w istotny sposób zaburzyć funkcjonowanie inwestycji. Wystąpienie ryzyk krytycznych może być dużym obciążeniem dla finansów inwestycji, a nawet zagrozić jej istnieniu w przyszłości. Tym bardziej należy próbować je wyodrębnić i przeanalizować, co może być punktem wyjścia do zabezpieczenia się przed ich skutkami. Jako główne kryterium identyfikacji opisywanych ryzyk przyjęto podział wynikający z możliwości ich wystąpienia w poszczególnych etapach realizacji inwestycji z odniesieniem do ich wpływu na budżet, harmonogram i jakość oraz z określeniem rodzaju determinujących je czynników. Przy każdym ze zidentyfikowanych ryzyk nastąpi też próba określenia jego kosztu.
Zostaną wyszczególnione, opisane i wycenione następujące ryzyka:
- Etap przygotowania inwestycji:
- Ryzyko wyboru lokalizacji i pierwotnych założeń
- Ryzyko wzrostu budżetu inwestycji
- Ryzyko zmiany harmonogramu inwestycji
- Ryzyko nieplanowanego obciążenia budżetu
- Ryzyko błędów przy projektowaniu
- Etap realizacji inwestycji, czyli budowy:
- Ryzyko pogodowe w okresie budowy
- Ryzyko braku rozruchu basenu lub źle przeprowadzonego rozruchu
- Ryzyko braku zgodności politycznej i gospodarczej podmiotów zarządzających gminą, inaczej ryzyko złego zarządzania
- Ryzyko opóźnienia oddania obiektu w użytkowanie
- Etap eksploatacji:
- Ryzyko pogodowe w okresie eksploatacji
- Ryzyko nadmiernych promocji
- Ryzyko kosztów mediów
- Ryzyko kosztów robocizny
- Ryzyko braku chętnych na wynajem pomieszczeń uzupełniających
- Ryzyko wypadku oraz wypadku zbiorowego w okresie eksploatacji
- Ryzyko awarii
- Ryzyko zanieczyszczenia wody basenowej
- Ryzyko kryzysu w branży budowlanej oraz upadku firmy budującej basen
- Ryzyko wypadku zbiorowego
- Ryzyko niewypłacalności gminy
- Ryzyko katastrofy budowlanej obiektu w czasie eksploatacji wywołane zdarzeniami losowymi lub niewłaściwym użytkowaniem obiektu.
Powyższe ryzyka zostaną przedstawione w następującym porządku: ryzyka zmaterializowane, ryzyka kolejnych etapów inwestycji oraz ryzyka sytuacji ekstremalnych, ocenione za pomocą stress testu. Część z tych ryzyk wiąże się z możliwością utworzenia buforów w planie przedsięwzięcia inwestycyjnego.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.