Członek zarządu odpowie za zaległości podatkowe spółki, nawet gdy podjął realne starania o jej ratowanie - wyrok NSA
Termin do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 2 tygodnie od dnia, gdy podmiot nie wykonuje swoich wymagalnych wierzytelności. Jeśli członek zarządu zgłosi ten wniosek później, to nie uwolni się od odpowiedzialności za zaległości publicznoprawne spółki nawet wtedy, gdy wykaże, że istniały szanse na poprawę sytuacji spółki i podjęto w tym kierunku odpowiednie starania – wyrok NSA z 12 stycznia 2023 r., sygn. akt III FSK 1615/21.
Sytuacja faktyczna
Sytuacja finansowa spółki z o.o. zarządzanej przez trzyosobowy zarząd pogarszała się z miesiąca na miesiąc. Już w 2011 r. powstały zaległości w należnych wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Zarząd starał się wielotorowo odwrócić niekorzystną tendencję poprzez następujące działania: opracowanie i wdrożenie planu naprawczego w spółce, dającego realną szansę na wyjście z kryzysu finansowego, zawarcie porozumienia z głównym wierzycielem spółki, zawarcie porozumienia z urzędem skarbowym, uzyskanie zapewnienia z ZUS o wstrzymaniu czynności egzekucyjnych. Działania te nie przyniosły jednak spodziewanego skutku i we wrześniu 2012 r. zarząd zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości spółki.
Sąd ogłosił upadłość spółki obejmującą likwidację jej majątku. Prezes Zarządu PFRON zgłosił wierzytelności tego funduszu w postępowaniu upadłościowym, ale nie zostały one wyegzekwowane. W 2016 r. sąd stwierdził zakończenie postępowania upadłościowego.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.